Specialja pret përfundimin e zgjedhjeve në Kosovë për ngritjen e aktakuzave?

14.09.2019 18:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Specialja pret përfundimin e zgjedhjeve në Kosovë për ngritjen e aktakuzave?

Kosova është në prag të zgjedhjeve të parakohshme.

Zgjedhjeve të 6 tetorit u parapriu dorëheqja nga posti i kryeministrit nga Ramush Haradinaj, i cili u ftua nga Gjykata Speciale në cilësinë e të dyshuarit, shkruan lajmi.net.

E aktakuzat nga Specialja duket se nuk janë afër të ngritën. Kështu po pretendohet në Serbi.

Kryetari i të ashtuquajturit komitet parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, thotë se është pak e pritshme që aktakuzat të ngritën para mbajtjes së zgjedhjeve në Kosovë.

“Nga kontaktet që kam pasur nga grupi punues për zyrën e Prokurorit të Specializuar, kam ngritur pretendimet se aktakuzat nuk ngritën së shpejti”, thotë ai.

Sipas tij, zyra e Prokurorit në Hagë nuk ka vendosur ende të procedojë me aktakuzat.

“Para se të gjithash, Specialja ende nuk ka vendosur a të procedojë me aktakuzat. Është e rëndësishme se ata janë në fazën finale të provave”, ka thënë ai.

Specialja në Kosovë ka ftuar një numër të konsiderueshëm të personave, më së shumti në cilësi të të dyshuarve.

Nga profilet e lartë të cilat i janë përgjigjur ftesës së Speciales, janë emrat e Ramush Haradinajt, Sylejman Selimit, Sami Lushtakut, Rrustem Mustafës e Jakup Krasniqit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian mesazh VV-së e LDK-së: Mos provokoni me deklarata për reciprocitet

Bashkimi Evropian mesazh VV-së e LDK-së: Mos provokoni me deklarata për reciprocitet

Ankesa e grupit ‘’Drenica’’, Ambasadori Kosnett flet për vendimin e Kushtetueses

Ankesa e grupit ‘’Drenica’’, Ambasadori Kosnett flet për vendimin e Kushtetueses

MPJ: Liberalizimi i vizave nuk ndërlidhet me dialogun, po ngatërrohen temat

MPJ: Liberalizimi i vizave nuk ndërlidhet me dialogun, po ngatërrohen temat

Azizi: Nuk ka kompromis ndaj kryerësve të veprave penale

Azizi: Nuk ka kompromis ndaj kryerësve të veprave penale

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadoren e Francës, Butel

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadoren e Francës, Butel

Aktakuzë për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje

Aktakuzë për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje

Vetëvendosja thotë se do ta mbrojë votën gjatë rinumërimit, akuzon Nismën për presion ndaj KQZ-së

Vetëvendosja thotë se do ta mbrojë votën gjatë rinumërimit, akuzon Nismën për presion ndaj KQZ-së

Aksident i rëndë në Podujevë, një i vdekur – dy të lënduar dërgohen në QKUK

Aksident i rëndë në Podujevë, një i vdekur – dy të lënduar dërgohen në QKUK

Në Kukës ndalohen 15 sirianë e kurdë, synonin Kosovën

Në Kukës ndalohen 15 sirianë e kurdë, synonin Kosovën

Në prag të zgjedhjeve shtohen punësimet në administratë

Në prag të zgjedhjeve shtohen punësimet në administratë

Ministria e Infrastrukturës  shënon Ditën Botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

Ministria e Infrastrukturës shënon Ditën Botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

Arrestohet një 33 vjeçar për shmangie nga tatimi, dyshohet se dëmtoi buxhetin për 750 mijë euro

Arrestohet një 33 vjeçar për shmangie nga tatimi, dyshohet se dëmtoi buxhetin për 750 mijë euro

Carpenter: Kosova nuk do të jetë suksesi i politikës së jashtme të presidentit Trump në vitin 2020

Carpenter: Kosova nuk do të jetë suksesi i politikës së jashtme të presidentit Trump në vitin 2020