Specia e gjetur në një shpellë në Kanada, dyshohet se ka mbijetua që nga Epoka e Akullnajave (Video)

08.02.2019 14:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Specia e gjetur në një shpellë në Kanada, dyshohet se ka mbijetua që nga Epoka e Akullnajave (Video)

Hulumtuesit besojnë se një specie e rrallë, që është gjetur në një shpellë gëlqerore në Vankuver të Kanadasë, mund të ketë mbijetuar që nga Epoka e Akullit.

Derisa fillojë shkrirja e madhe para 18 mijë vitesh, i gjithë ishulli bashkë me shpella, ishte i mbuluar nga shtresa e trashë e akullit, transmeton Telegrafi.

Kjo specie e panjohur më parë, që tani është quajtur Haplocampa wagnelli, është e hollë dhe e gjatë, tipike për atropodët e nëntokës.

Sipas hulumtuesve në Cavers Craig Wagnell dhe Alcala University në Spanjë, këto krijesa janë zhdukur para 26 mijë vitesh, ndërsa mbijetesa e tyre në një terren të tillë është shumë i habitshëm.

Krijesa të ngjashme janë gjetur në Oqeanin Paqësor, Ishujt Japonez dhe Gadishullin Korean. Gjë që lë të mendohet, se janë larguar prej të afërmve në Azi dhe kanë migruar në Vankuver, kur ka nisur shkrirja.

Gjallesa e gjetur para një vitit, i ka antenat, abdomenin dhe këmbët më të shkurtra dhe të trasha se të afërmit e mundshëm.

Me këto forma trupore, krijesa mund të mos jetë banore vetëm e nëntokës, por edhe e hapësirave me dhe që ndodhen në sipërfaqe mbi tokë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë