Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

20.12.2018 14:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

Skuadrat e shpëtimit në Spanjë gjetën 11 emigrantë të vdekur në një varkë jashtë bregut jugor të vendit ndërsa shpëtoi 33 pasagjerë të tjerë, një prej të cilëve humbi jetën më vonë.

Të gjithë ishin emigrantë nga Afrika informon Associated Press.

Mes viktimave janë dhe dy gra, njëra prej tyre shtatzënë.

Ekipet e shpëtimit kërkuan përreth 18 km ndërsa varka u zbulua në orët e para të së enjtes (20 dhjetor) në lindje të Gjibraltarit.

29 burra dhe gra ishin ende në bord, ndërsa një prej tyre, burrë, humbi jetën në spitalin e Almeria.

Ekipet e shpëtimit thanë se po kërkojnë më për 3 varka të tjera, të cilat kanë gati 55 emigrantë secila.

Sipas OKB-së  më shumë se 61 mijë emigrantë janë larguar nga dhuna dhe varfëria drejt Spanjës që prej janarit 2018 dhe 55 mijë prej tyre kanë shkuar në Spanjë me det.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

Spanjë, gjenden 11 emigrantë të vdekur

Pas Haradinajt, ekipi negociator takon kryeparlamentarin Veseli

Pas Haradinajt, ekipi negociator takon kryeparlamentarin Veseli

Bastiset shtëpia e Sabit Gecit

Bastiset shtëpia e Sabit Gecit

Ministri serb zbulon shifrën e humbjeve pas taksës 100% nga Kosova

Ministri serb zbulon shifrën e humbjeve pas taksës 100% nga Kosova

Haxhiu: Do ta dërgojmë në Kushtetuese vendimin e Thaçit për përbërjen e KQZ-së

Haxhiu: Do ta dërgojmë në Kushtetuese vendimin e Thaçit për përbërjen e KQZ-së

Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Haradinaj: U zotova se Qeveria do të jetë në funksion të plotë të ekipit negociator

Haradinaj: U zotova se Qeveria do të jetë në funksion të plotë të ekipit negociator

111 mijë euro për fishekzjarrë

111 mijë euro për fishekzjarrë

Gjuriqi “zbulon”: Pistat e vrasjes së Ivanoviqit shpien te shqiptarët

Gjuriqi “zbulon”: Pistat e vrasjes së Ivanoviqit shpien te shqiptarët

Seanca për Projektligjin e Buxhetit të Kosovës mbahet të premten

Seanca për Projektligjin e Buxhetit të Kosovës mbahet të premten

Prezantohet dizajni i Autostradës Prishtinë – Merdare

Prezantohet dizajni i Autostradës Prishtinë – Merdare

Kurti: T’ia rrisësh pagën vetes është vjedhje

Kurti: T’ia rrisësh pagën vetes është vjedhje

Fajon kritikon Serbinë: Nuk është shteti që dua ta shoh në BE

Fajon kritikon Serbinë: Nuk është shteti që dua ta shoh në BE

Goditi me vezë kryeministrin Rama, ja dënimi për deputetin demokrat

Goditi me vezë kryeministrin Rama, ja dënimi për deputetin demokrat

Rama: Opozita e paska kaluar kohën duke vjedhur vezë

Rama: Opozita e paska kaluar kohën duke vjedhur vezë

Uljet e çmimeve të naftës në bursa nuk reflektojnë në Kosovë

Uljet e çmimeve të naftës në bursa nuk reflektojnë në Kosovë