Spanja në ethet e “El Clasico”

22.03.2015 11:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Spanja në ethet e “El Clasico”

“Camp Nou” do të jetë skena ku do të luhet shfaqja e 229 e El Clasicos, mes Barcelones dhe Realit të Madridit.

Në botën e futbollit nuk ka asnjë ndeshje të ngjashme me El Clasicon. Dy gjigandët e La Ligas, do të rikthehen sërish këtë të Dielë në fushë, për një përballje direkte për titullin. “Camp Nou” do të jetë skena ku do të luhet shfaqja e 229 e El Clasicos, mes Barcelones dhe Realit të Madridit, në një 90 minutësh që mund të jetë përcaktues për fatin e trofeut të Primeras. Në sfidën e parë Reali i Madridit fitoi 3-1, dhe në atë periudhë ashtu si në të tashmen, Barcelona qëndronte përpara në renditje, përpara se El Clasico të ndryshonte balancat në krye.

Por 2015 riktheu sërish në vendin e parë katalanasit, falë dhe hapave fals të Realit të Madridit, që është vënë nën shënjestrën e kritikave nga tifozët për paraqitjet e javëve të fundit. As fitorja me Levanten 2-0 nuk i “qepi” dot marrëdhëniet mes fansave dhe klubit, por El Clasico mund të jetë ndeshja e duhur, që Los Blancos t’i zbardhin faqen mbështetësve të tyre.

Ramos:

“Skuadra mund të bëjë akoma më mirë. Tifozët kanë qenë gjithmonë dashamirës me ne. Unë jam këtu prej 10 vjetësh dhe pavarësisht ndonjë kritike në “Cibeles” kemi patur gjithmonë 1 milion persona duke na përshëndetur. Tifozeria nuk është një problem për ne!”

Nëse Reali është nën presion në prag të këtij “El Clasico” te Barcelona situata shfaqet tërësisht ndryshe, me blaugranat që kanë fituar 6 ndeshje e fundit në të gjitha kompeticionet. Messi ka qenë njeriu plus në fushë për Barcën, teksa i vetëm në 2015-tën ka shënuar katër gola më tepër sesa Ronaldo, Benzema e Bale të marrë së bashku.

Pas El Clasicos së parë, blaugranat ishin në pozitat aktuale të Realit teksa kritikoheshin si për lojën gjithashtu dhe për rezultatet, por situate tashmë është krejtësisht e ndryshme dhe kjo ndeshje mund t’i sigurojë “arratisjen” në krye Barcelonës drejt titullit kampion. Luis Enrique do të ketë të gatshëm për këtë përbaljle Dani Alves dhe Jordi Alba që rikthehen pas skualifikimit, ndërsa do të mungojë Busquets për probleme fizike. Në krahun tjetër Carlo Ancelotti i ka të gjithë në dispozicion, përjashto James Rodriguez, ndërsa janë të gatshëm Modric e Ramos. 500 milion spektatorë në mbarë botën pritet të përcjellin nëpërmjet televizorit El Clasicon, numër 299 që mund të rezultojë dhe finalja e titullit. /supersport.al/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Përplaset helikopteri, vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Zyrtare/Chicharito Hernandez te Los Angeles Galaxy, më i paguari në MLS

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Mbappe: Reali? Flasim në fund të sezonit

Momentet më pikante të Superligës në foto

Momentet më pikante të Superligës në foto

Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”