SPAK ndërtohet për 30 ditë/ Me 8 prokurorë, do marrin dosjet e krimeve të rënda

25.10.2019 15:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SPAK ndërtohet për 30 ditë/ Me 8 prokurorë, do marrin dosjet e krimeve të rënda

Të gjithë anëtarët e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, ranë dakord me propozimet e komisionit pranë KLP, që Spak të ngrihet brenda 30 ditëve.

Në këtë hark kohor, Këshilli i Lartë i Prokurorisë, do të emërojë 8 kandidatët për prokuror pranë SPAK. Po ashtu, brenda nëntorit, do të shfrytëzohen 5 ditë, që prokurorët e emëruar të mund t’u jepet mundësia që të shprehin interes për të zgjedhur mes tyre një drejtues të përkohshëm të SPAK.

Me herët ishte diskutuar që ngritja e SPAK do të bëhej nëpërmjet formulës, tetë kandidatët që kanë kaluar të gjitha fazat e vettingut, dhe dy të tjerë të emëruar apo komanduar përkohësisht, pasi kushtetuta parashikon që SPAK nuk mund të ngrihet me më pak se 10 anëtarë. Por sipas kreut të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimit, kjo përgjegjësi tashmë do t’i kalojë drejtuesit të përkohshëm të SPAK të përcaktojë përbërjen e strukturës.

“Pasi të ngrihet SPAK, drejtuesi i përkohshëm i saj, do të mund të përcaktojë organikën nëpërmjet një mekanizmi që është ai i transferimit të përkohshëm. Në nuk e marrim si përgjegjësi”, shprehet Gent Ibrahimi.

Brenda të njëjtës periudhë 30 ditore, KLP vendosi që të prokurorët e emëruar aktualisht pranë shkallës së parë dhe apelit të krimeve të rënda, të emërohen në prokurori të tjera të juridiksionit të përgjithshëm, pasi me ngritjen e SPAK, Prokuroria e Krimeve të Rënda do të pushojë së funksionuari.

SPAK, u parashikua të niste punën me 15 prokurorë, por aktualisht, kanë mbetur edhe 5 kandidatë në garë për SPAK, të cilët pritet të kalojnë vettingun me vendim të formës së prerë, krahas 8 të cilët do të emërohen brenda nëntorit.

Janë rreth 200 dosje nga prokuroria e Krimeve të Rënda, që do ti kalojnë për kompetencë prokurorisë së posaçme antikorrupsion dhe pjesë e dosjeve janë bandat e trafikur të drogës, organizatat kriminale si dhe rastet e korrupsionit të zyrtarëve të lartë.

Ndërkaqnë fund të korrikut të këtij viti, qeveria ka akorduar 150 milionë lekë ose 1.2 milionë euro nga buxheti i vitit 2019 për strukturën e posaçme që do të luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar.

/Top Channel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pezullohet nga Gjykata Kushtetuese Ligji për Paga, deri më 30 mars

Pezullohet nga Gjykata Kushtetuese Ligji për Paga, deri më 30 mars

LDK i reagon Haki Abazit, i quajti zyrtarët e saj arrogantë

LDK i reagon Haki Abazit, i quajti zyrtarët e saj arrogantë

Kë janë top 10 futbollistët më të vlefshëm në Ligën e Kampionëve

Kë janë top 10 futbollistët më të vlefshëm në Ligën e Kampionëve

I “fluturojnë” shqiptarit paratë nga çanta, nuk dha një argument bindës së si i kishte siguruara paratë

I “fluturojnë” shqiptarit paratë nga çanta, nuk dha një argument bindës së si i kishte siguruara paratë

Kërcënon Jashari: SBASHK’u grevën e së premtës në arsim e sheh si alarm të fundit

Kërcënon Jashari: SBASHK’u grevën e së premtës në arsim e sheh si alarm të fundit

E thotë BE se, Korrupsioni është ende sfidë për Kosovën

E thotë BE se, Korrupsioni është ende sfidë për Kosovën

Abazi për zyrtarët e LDK-së: Kujdes, mos e dërgoni ujë në mullirin e Prontos

Abazi për zyrtarët e LDK-së: Kujdes, mos e dërgoni ujë në mullirin e Prontos

Avdyli: Jam optimist për koalicionin ndërmjet LDK’së  me Vetëvendosjen

Avdyli: Jam optimist për koalicionin ndërmjet LDK’së me Vetëvendosjen

Kurti: S’kemi marrëveshje me LDK’në, nuk takohemi sot me Mustafën

Kurti: S’kemi marrëveshje me LDK’në, nuk takohemi sot me Mustafën

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

“Siparantum” pjesë e projektit global edhe kori nga Peja. – #resolution2020

Kurti: Gjendja në shëndetësi paradoksale, gjat qeverisjes sime do ta kem primare shëndetin e të gjithë qytetarëve

Kurti: Gjendja në shëndetësi paradoksale, gjat qeverisjes sime do ta kem primare shëndetin e të gjithë qytetarëve

Haradinaj është intervistuar për rastin e vrasjes së vëllait

Haradinaj është intervistuar për rastin e vrasjes së vëllait

Pasi e ndalin në rrugë ia grabisin kuletën me 130 euro

Pasi e ndalin në rrugë ia grabisin kuletën me 130 euro

Gjykata vendos në favor të ish kryetarit të Suharekës Sali Asllanaj

Gjykata vendos në favor të ish kryetarit të Suharekës Sali Asllanaj

Xhudistja Distria Krasniqi e artë në Mastersin e Kinës

Xhudistja Distria Krasniqi e artë në Mastersin e Kinës

Kurti: Më mirë të mbyllet çështja e qeverisë para se të hapet çështja e presidentit

Kurti: Më mirë të mbyllet çështja e qeverisë para se të hapet çështja e presidentit