Spahn: Vaksinat ekzistuese efektive kundër llojit të ri të koronavirusit

20.12.2020 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Spahn: Vaksinat ekzistuese efektive kundër llojit të ri të koronavirusit

Ekspertët e Bashkimit Evropian kanë arritur në përfundimin se vaksinat aktuale antiCOVID-19 janë efektive kundër një lloji të ri të koronavirusit të zbuluar në Britaninë e Madhe, njoftoi sonte qeveria gjermane.

“Sipas gjithçka që ne aktualisht dimë dhe sipas diskutimeve të ekspertëve evropianë, lloji i ri nuk ndikon në vaksinat dhe ato mbeten efektive,” tha ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

“Ky është një lajm shumë i mirë”, shtoi ai në një prononcim për televizionin shtetëror gjerman ZDF.

Ai foli në veçanti për efektin e vaksinës Pfizer / BioNTech, e cila tashmë po përdoret në disa vende të botës dhe së shpejti do të merr aprovimin nga Agjencia Evropiane e Barnave.

Një takim ekspertësh nga vendet e BE mbi këtë temë u mbajt sot, tha një zëdhënës i ministrisë.

Një mutacion i ri i koronavirusit është zbuluar në Britani të Madhe dhe një numër vendesh evropiane kanë reaguar duke pezulluar fluturimet nga ishulli. Londra ka njoftuar gjithashtu kufizime të rrepta për lëvizjen në disa pjesë të vendit.

Londra ka njoftuar se lloji i ri i koronavirusit po përhapet 70 për qind më shpejt se ai i mëparshmi.

Disa raste janë raportuar në Danimarkë (nëntë) dhe nga një në Holandë dhe Australi, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Gjermania, e cila kryeson Presidencën e BE-së, ka thirrur për nesër një takim krize të ekspertëve nga vende të ndryshme për të koordinuar një përgjigje ndaj kërcënimit të ri, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane.

Bëhet fjalë për një takim të Mekanizmit Evropian të Krizave (IPCR) të cilit BE i drejtohet në raste të kërcënimeve të mëdha shëndetësore, mjedisore dhe terroriste.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat

Tahiri pas mbledhjes së Kryesisë: Prioritet është vaksina, pastaj dialogu me Serbinë

Tahiri pas mbledhjes së Kryesisë: Prioritet është vaksina, pastaj dialogu me Serbinë

Vitia e nënshkruan Udhëzimin Administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizeri

Vitia e nënshkruan Udhëzimin Administrativ, hapet rruga për blerjen e vaksinave nga Pfizeri