SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

05.12.2018 05:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

Lansimi me sukses i raketës Falcon 9 nga SpaceX, shënoi  rekord duke dërguar sasinë më të madhe ndonjëherë nga ndonjë qendër e Shteteve të Bashkuara – 64 satelitë të vegjël, në të njëjtën kohë.

Me këtë rast, kompania e kryesuar nga Elon Musk, arriti edhe një nivel tjetër, pasi imitoi sistemin e punës së aeroplanëve, që shfrytëzohen disa herë: për nisjen e raketës, e shfrytëzoi të njëjtin ndezës të ricikluar, për të tretën herë, transmeton Telegrafi.

Kompania me bazë në Kaliforni, ka kthyer 30 ndezës të tillë prej hapësirës, që shfrytëzohen për fazën fillestare të ndezjes së raketës, për t’i shfrytëzuar në projektet tjera pasuese.

Në të kaluarën, kompanitë kanë humbur miliona para, duke lejuar që thjeshtë pjesët e raketave të bien nëpër oqeane sikur mbeturina. Lansimi që është bërë së fundmi, ishte po aq i përsosur sa edhe nisjet tjera.

Falcon 9  është nisur nga Vandenberg Air Force Base në orët e paradites, kaloi nëpër pjesën perëndimore të Paqësorit, para se të përfundonte në hapësirë.

Raketa ishte paraparë të lansohej më 19 nëntor, por iu nevojitën edhe disa inspektime. Shtyrja tjetër u bë për një ditë, si pasojë e motit të keq.

Disa minuta pas nisjes, pjesa më e madhe e raketës – e njohur si faza e parë – u shkëput prej pjesës së dytë. Pamjet që janë marrë nga larg dhe prej brendësisë së ndezëses, tregojnë nisjen e kontrolluar për në largësi.

Pjesa e dytë ha hyrë thellë në hapësirë, për të lëshuar 15 mikro-satelitë dhe 49 CubaSats, që u përkasin 34 klientëve të ndryshëm publikë, privat dhe 17 burimeve universitare nga shtete të ndryshme si Koreja e Jugut, Franca dhe Kazakistani.

Ky lansim është drejtuar dhe monitoruar nga kompania Spaceflight, e specializuar në vendosjen e shumë satelitëve në një raketë dhe në shpërndarjen e tyre.

Mikro-satelitët nuk peshojnë më shumë se disa kilogramë, teksa CubaSats janë edhe më të lehtë. Këta satelitë, do të vendosen në hapësirat e duhura të orbitës, brenda disa orëve. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

Valverde: E përgëzojmë Modricin, por Messi në vendin e pestë është një gjë absurde

Valverde: E përgëzojmë Modricin, por Messi në vendin e pestë është një gjë absurde

Kufjet AirPods me karikim wireless pritet të debutojnë në fillim të 2019-ës

Kufjet AirPods me karikim wireless pritet të debutojnë në fillim të 2019-ës

Joshua thyen heshtjen, uron Furyn për paraqitjen ndaj Wilder dhe shprehet i gatshëm të ndeshet me cilindo nga ta

Joshua thyen heshtjen, uron Furyn për paraqitjen ndaj Wilder dhe shprehet i gatshëm të ndeshet me cilindo nga ta

Audi do të investojë 14 miliardë euro për makinat autonome

Audi do të investojë 14 miliardë euro për makinat autonome

Allegri: Ronaldo e do një Top të Artë me Juventusin, ndeshja me Interin e madhe

Allegri: Ronaldo e do një Top të Artë me Juventusin, ndeshja me Interin e madhe

Autoritetet kineze do të ndalojnë “çmenduritë në dasma” (Foto)

Autoritetet kineze do të ndalojnë “çmenduritë në dasma” (Foto)

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

Babai i Furyt thotë se Joshua do të jetë kundërshtari radhës i djalit të tij dhe jo një rimeç me Wilderin

Babai i Furyt thotë se Joshua do të jetë kundërshtari radhës i djalit të tij dhe jo një rimeç me Wilderin

Wilder thotë se mezi pret rimeçin: E keni parë Furyn më të mirë, por akoma nuk më keni parë mua

Wilder thotë se mezi pret rimeçin: E keni parë Furyn më të mirë, por akoma nuk më keni parë mua

Australia miraton ligjin i cili do të dekriptojë bisedat private

Australia miraton ligjin i cili do të dekriptojë bisedat private

Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

Sarri zbulon arsyen pse Fabregas dhe Luiz nuk i kanë vazhduar kontratat me Chelsean

Sarri zbulon arsyen pse Fabregas dhe Luiz nuk i kanë vazhduar kontratat me Chelsean

Rrëzohet plani i Bashkimit Evropian për taksimin e kompanive dixhitale si Google dhe Facebook

Rrëzohet plani i Bashkimit Evropian për taksimin e kompanive dixhitale si Google dhe Facebook

Ky është flamuri shqiptar që shkoi në Hënë më 1971 (Foto)

Ky është flamuri shqiptar që shkoi në Hënë më 1971 (Foto)

Cikalleshi shënon përsëri në Kupën e Turqisë

Cikalleshi shënon përsëri në Kupën e Turqisë