Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

09.05.2020 14:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Për InfoSot nga Emrush Shkodra

Se vendi pas çdo rrëzimi të qeverisë duhet të shkojë në zgjedhje, po dëshmon se nuk ka asnjë alternativë tjetër.
Nëse lejohet që qeveritë të krijohen një pas një duke e ruajtur deputetin, do të krijohet precedent i mjaftueshëm edhe për të ardhmen, dhe kjo do të ketë pasoja në dëmtimin e rendit demokratik që me aq mund shqiptarët janë munduar të krijojnë deri në ditët e sotshme.
Partitë, thënë më shtrënguar lider të partive do të krijojnë radhë të gjata individësh që nuk do të guxojnë të kundërshtojnë kryesinë, ose liderin e partisë, ku si rrjedhojë pastaj do të ngelën dy-tre persona në udhëheqjen e partisë në negociatat për krijimin e koalicioneve para ose pas çdo zgjedhje që do të mbahen në vend.
Demokracia këtu do të tkurret, dhe do të mbetet vetëm si shprehje, sepse lideri do të vdes në krye të partisë, dhe kundërvënia ndaj tij do të jetë tejet e vështirë. Nëse do të ketë ndonjë zë kundërshtues, do të jetë shumë i parëndësishëm dhe i padëgjueshëm fare.
Po e ritheksojmë sërish, nëse krijohet kjo formë e marrjes së pushtetit duke shfrytëzuar individ që punojnë për partinë e jo për shtetin, atëherë demokracia në vendin tonë do të përfundon, sepse interesi për partin do të jete më i theksuar se për institucionin ose shtetin.
Pra, do të rrëzoheshin qeveritë ne mënyrën e njejtë si tash, dhe do te krijohej një tjetër qeveri duke u bazuar në marrëveshjet e subjekteve politike pas zgjedhore.
Dhe si rrjedhojë dalja ne votime e qytetareve do te ishte një veprim koti, sepse partitë do të merresheshin vesh njëra me tjetrën duke evituar shkuarjen në zgjedhje dhe daljen para sovranit.
Duhet të kemi të qartë, se njerëzit shkojnë drejt kutive për të votuar duke shpresuar në një qeverisje më të mirë të vendit, për të ua rregulluar jetën qytetarëve të saj, e jo për disa deputet, që për herë të parë mund t’i shohim në sallën e kuvendit të republikës së Kosovës.
Mandati i deputetit do të duhej të ishte interesi i qytetarit, votë të cilën e ka marr me ketë premtim, e jo obligim ndaj liderit të partisë!
Si rrjedhojë, mos përmbushja e obligimeve ndaj votuesve dhe qytetarëve i deputetit ai do të duhet të dorëhiqet menjëherë, dhe të kalojë vendin në zgjedhje të reja.
Nëse kushtetuta po thotë:
Neni 2 [Sovraniteti]

  1. Sovraniteti i Republikës së Kosovës buron nga populli, i takon popullit dhe ushtrohet, në pajtim me Kushtetutën, nëpërmjet përfaqësuesve të zgjedhur, me referendum, si dhe në forma të tjera, në pajtim me dispozitat e kësaj Kushtetute.
    Atëherë si përfundim një qeveri me kredibilitet të fortë, mundet të vjen vetëm përmes kutive të votimit dhe përmes popullit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”