Sot shpallet fituesi i Nobelit për Paqe

07.10.2016 11:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sot shpallet fituesi i Nobelit për Paqe

Diplomatët të cilët kanë negociuar marrëveshjen bërthamore të Iranit, aktvistja ruse për të drejtat e migrantëve dhe gruaja Yazidi që është mbajtur si skllave nga Shteti Islamik, janë në mesin e 376 njerëzve të nominuar për Çmimin Nobel për Paqe, i cili do të ndahet sot.

Nëse diplomatët për marrëveshjen e Iranit fitojnë, atëherë Sekretari amerikan i Shtetit, John kerry dhe homologu i tij iranian Javad Zarif, mund të jenë fitues të këtij çmimi.

Por me fokusin në miliona refugjatë dhe migrantë që po ikin nga lufta në Siri, Afganistan dhe vende të tjera, aktivistët që mbrojnë të drejtat e tyre po konsiderohen si fitues potencial të këtij çmimi.

Njëra nga ta është aktivistja ruse Svetlana Gannushikna, e cila për dekada ka punuar për çështjen e refugjatëve dhe migrantëve.

Banorët e ishujve grek, që kanë pranuar mijra refugjatë që arrinin me anije nga Deti Egje gjithashtu janë nominuar. Po ashtu të nominuar janë edhe vullnetarët e Helmetave të Bardha, të cilët po shpëtojnë civilët në Siri, të cilët përditë përballen me bombardime.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë

Vlerësohet mbështetja e BE-së për ngritjen e kapaciteteve kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit

Vlerësohet mbështetja e BE-së për ngritjen e kapaciteteve kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit

Gjilani nënshkruan memorandum mirëkuptimi për trajnimin e mësimdhënësve në “Këshillim për studime në SHBA dhe bursa”​

Gjilani nënshkruan memorandum mirëkuptimi për trajnimin e mësimdhënësve në “Këshillim për studime në SHBA dhe bursa”​

Ministri Reçica jep nji lajm të mirë për punëkërkuesit

Ministri Reçica jep nji lajm të mirë për punëkërkuesit

Lista e plotë e emrave të viktimave që kanë humbur jetën në aksident

Lista e plotë e emrave të viktimave që kanë humbur jetën në aksident