Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

10.03.2019 21:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

Në rrethana normale e të qetësisë kombëtare e njerëzore, te respektit e të dashurisë së natyrshme për udhëheqësit e për ideologët e çështjes kombëtare, këtij personaliteti të madh të Atdheut, do të duhej kombi të ia festonte ditëlindjen dhe shteti të ishte me tërë infrastukturën e tij, në shërbim të kësaj ditëlindje të këtij biri të madh, që për çlirimin e Kosovës nga Serbia pushtuese, ka dhënë maksimumin dhe ka bërë të pamundurën për lirinë dhe pavarësinë e popullit shqiptare nga pushtuesit serb!

Si asnjë tjetër ndër pjestarët e popullit shqiptar, Hydajet Hyseni, ishte dhe mbetet i vetmi shqiptar, që në rrethana të pushtimit të eger e klasik, ishte i vetmi kryengritës antijugosllav dhe udhëheqës origjinal shqiptar i Kosvës dhe viseve të saja, që me megafonin e Tij historik në lisin përballë selisë së Komitetit Krahinor të LKJ-së në Prishtinë në vitin 1981, mbajti fjalimin historik e të njohur për mbarë opinionin kombetar e ndërkombetar, në mbrojtje të klasës punëtore shqiptare dhe të të drejtave të popullit shqiptar të Kosovës dhe viseve të saja!

Të rrallë e të mëdhenjë janë shqiptarët sikur Hydajet Hyseni, por Atdheu dhe kombi ynë, i ka në ballë të proçeseve vendimarrëse e kruciale të çështjeve historike dhe ato të projektuara për të ardhmen e vendit tonë të bashkuar!

Ditëlindjet e Tij populli dhe kombi duhet të ia shënojë e ti bëjë ngjarje me rëndësi jo vetem për jetën e Tij,por të familjes, të shokëve e miqëve, në mbarë hapsirën e Atdheut!

Hydajet Hyseni krahas simbolit të rezistencës kombëtare Adem Demaçi, është i burgosuri më i famshëm i cili nëpër burgjet dhe kazamatet jugosllavo-serbe, jo vetëm qëndroi stoikisht dhe ishte i papërkulur, por ishte edhe bashkues e personalitet integrues dhe faktor uniteti i të burgosurve politik shqiptar!

Jetë të gjatë e të lumtur Hydajet Hyseni, Ti kryepersonazhi i famshëm i luftës ilegale patriotike politike të Kosovës dhe viseve të saja!

Jetëgjatësia Jote, është pasuri e kontinuitetit progresiv i lëvizjes së madhe liridashēse e paqedashëse të popullit shqiptar!

I dashur dhe shumë i nderuar Hydajet Hyseni, uroj që një shekull jetë ta jetosh i lumtur e me shëndet të mirë e suksese të mëdha!

Me respekt Ismet Sylejmani
Prishtinë, 10 Mars 2019!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

Përurohet objekti i ri i Policisë së Kosovës në Shtime

Përurohet objekti i ri i Policisë së Kosovës në Shtime

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Shtatë vjet e gjysmë burgim për plaçkitje në Podujevë

Shtatë vjet e gjysmë burgim për plaçkitje në Podujevë

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Kryetarët e komunave demantojnë KEDS-in për reduktime

Kryetarët e komunave demantojnë KEDS-in për reduktime

Handikos ndan mirënjohje për ABC Design dhe klubin Rotarian

Handikos ndan mirënjohje për ABC Design dhe klubin Rotarian

KEDS-i vendos shtyllat standarde të largpërçuesve elektrikë në Shtime

KEDS-i vendos shtyllat standarde të largpërçuesve elektrikë në Shtime

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

Kryeministri belg në Beograd me propozime të reja për Kosovën

Kryeministri belg në Beograd me propozime të reja për Kosovën

Discoteka më Luksoze në Kosovë Princesha Palace feston 1 Vjetorin

Discoteka më Luksoze në Kosovë Princesha Palace feston 1 Vjetorin

Haziri e Shkodra koordinohen për bashkëpunim në realizim të projekteve për Gjilanin

Haziri e Shkodra koordinohen për bashkëpunim në realizim të projekteve për Gjilanin

HWPL: Sot mbahet Përhapja e Kulturës së Paqes

HWPL: Sot mbahet Përhapja e Kulturës së Paqes

Kodra e Trimave bëhet me ndriçim modern, Begolli: Nuk do të mungojë përkushtimi (Foto)

Kodra e Trimave bëhet me ndriçim modern, Begolli: Nuk do të mungojë përkushtimi (Foto)