Sonte fillojnë reshjet e mëdha të borës. Nga e premtja nis dimri i vërtetë!

04.01.2017 23:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sonte fillojnë reshjet e mëdha të borës. Nga e premtja nis dimri i vërtetë!

Nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës thonë se sonte në mbrëmje priten të fillojnë reshjet e borës, shkruan GazetaBlic.

Sipas Besim Aliut nga  IHMK-së, muaji janar do të karakterizohet me reshje të dendura të borës, ku si pasojë do të ulen edhe temperaturat.

“Temperaturat pas reshjeve të borës që priten te bien sonte natën dhe ditën nesër e pasnesër , do të ulën -17 deri ne -19. Shtypja atmosferike gjithashtu do të ulët në vlerat e normales, do të fryejnë erëra nga veriu dhe verilindja me shpejtësi prej 12 metrave në sekond“, tha Aliu për Gazetën Blic.

Sipas tij, ky dimër nuk do të jetë i njëjtë me atë të 2006-ës.

“Këto temperatura minimale nuk janë të ulëta krahasuar me viteve e kaluara. Vendi ynë është në ndërtimin e masave me origjine polare, të cilat janë të qëndrueshme. Nga dita e nesërme deri më 14 janar nuk pritet të kemi vlera pozitive, do të jenë edhe ditën edhe natën mbi vlerën minus . Ditën temepraturat do të mbërrijnë deri në 5-6 gradë. Dita e premte do të jetë më e ftoftë, ku maksimalja shkon deri në -9 gradë celsius, kurse ditët tjera do të afrohet rreth vlerave 0 diku -1. Kjo gjendje do të vazhdoj deri më 13-14 janar”, ka thënë Aliu për GazetaBlic.

E krejt në fund Aliu tha se i ftohti ekstrem pritet që të jetë në fundjavë, ku temperaturat do të shkojnë deri në -19 gradë.

“ Ekstremet -18 deri në-19 priten diku të shtunën dhe dielën”, përfundoi Aliu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Filiali i parë bankar pa punonjës, transaksionet dhe të gjitha kërkesat kryhen nga robotët (Video)

Filiali i parë bankar pa punonjës, transaksionet dhe të gjitha kërkesat kryhen nga robotët (Video)

Objekte të çuditshme që pak veta dinë për çfarë përdoren (Foto)

Objekte të çuditshme që pak veta dinë për çfarë përdoren (Foto)

Çorapet e humbura mund t’ju ketë ‘ngrënë’ makina e larjes (Foto)

Çorapet e humbura mund t’ju ketë ‘ngrënë’ makina e larjes (Foto)

Kalimtarët e hutuar me ‘vogëlushen’ që kërkonte lëmoshë skaj rruge (Video)

Kalimtarët e hutuar me ‘vogëlushen’ që kërkonte lëmoshë skaj rruge (Video)

Policia amerikane vendosi 13 kamionë nën një mbikalim, për të parandaluar një vetëvrasje (Foto/Video)

Policia amerikane vendosi 13 kamionë nën një mbikalim, për të parandaluar një vetëvrasje (Foto/Video)

Familja pesëanëtarëshe heq dorë nga shkollimi dhe shtëpia luksoze, për të udhëtuar nëpër SHBA me autobusin e shndërruar në shtëpi me rrota (Foto)

Familja pesëanëtarëshe heq dorë nga shkollimi dhe shtëpia luksoze, për të udhëtuar nëpër SHBA me autobusin e shndërruar në shtëpi me rrota (Foto)

Shoferi i autobusit plot me turistë, kalon përmes rrugës më të rrezikshme në të cilën derdhet ujëvara (Video)

Shoferi i autobusit plot me turistë, kalon përmes rrugës më të rrezikshme në të cilën derdhet ujëvara (Video)

Pozoi me familjarët e miqtë, gruaja habitet me dorën e shfaqur në imazh – nuk e di e kujt është (Foto)

Pozoi me familjarët e miqtë, gruaja habitet me dorën e shfaqur në imazh – nuk e di e kujt është (Foto)

Moment interesant në Shtëpinë e Bardhë: Trump largon një thërrmijë “zbokthi” nga kostumi i Macron (Video)

Moment interesant në Shtëpinë e Bardhë: Trump largon një thërrmijë “zbokthi” nga kostumi i Macron (Video)

Ombrella që mbron veturën tuaj nga dielli, shiu dhe gjërat e forta – ajo mund të përdoret edhe si tendë për kamping (Video)

Ombrella që mbron veturën tuaj nga dielli, shiu dhe gjërat e forta – ajo mund të përdoret edhe si tendë për kamping (Video)

Shakaja e nuses anulon martesën, çifti dhe mysafirët u desh të kthehen “duarthatë” në shtëpi! (Foto)

Shakaja e nuses anulon martesën, çifti dhe mysafirët u desh të kthehen “duarthatë” në shtëpi! (Foto)

Njëqind euro në kutinë e “lypësit” – eksperiment që tregon reagimet e kalimtarëve! (Video)

Njëqind euro në kutinë e “lypësit” – eksperiment që tregon reagimet e kalimtarëve! (Video)

Policia përcolli makinën e të hendikepuarve, që lëvizte në autostradë me vetëm 12 kilometra në orë (Video)

Policia përcolli makinën e të hendikepuarve, që lëvizte në autostradë me vetëm 12 kilometra në orë (Video)

E nervozonte djali i vogël në restorant, gruaja e rrëzon në tokë vogëlushin e pafajshëm në prezencë të klientëve (Video)

E nervozonte djali i vogël në restorant, gruaja e rrëzon në tokë vogëlushin e pafajshëm në prezencë të klientëve (Video)

Njihuni me 20-vjeçarin që i shpëtoi, peshkaqenit, ariut dhe gjarprit (Foto)

Njihuni me 20-vjeçarin që i shpëtoi, peshkaqenit, ariut dhe gjarprit (Foto)

Majmunët e vegjël në skena eksplicite, pasi panë të rriturit teksa çiftoheshin (Foto)

Majmunët e vegjël në skena eksplicite, pasi panë të rriturit teksa çiftoheshin (Foto)