Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

14.07.2019 15:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Deputeti austriak i Partisë Socialdemokrate, Christian Kovacevic, thotë se pa e hequr taksën ndaj produkteve me origjinë nga Serbia e Bosnja e Hercegovina, nuk do të ketë dialog ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Këto deklarime ai i ka bërë në një intervistë për agjencinë e lajmeve serbe ‘tanjug’, duke thënë se përderisa Serbia e ka problemin e Kosovës, nuk do të mund të lëviz shpejtë në rrugën drejt integrimit Evropian.

“Nëse Kosova dëshiron të bëjë progres, dhe të zgjidh raportet me Beogradin, duhet të heq taksën”, ka thënë Kovacevic, shef i grupit parlamentar të Partisë Socialdemokrate (SPO), transmeton Gazeta Express.

Teksa ka folur për qëndrimin e Austrisë për zgjidhjen e problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ai thotë se e vetmja mundësi është kompromisi, dhe se asnjë palë nuk mund të insistojë në një gjë të tillë përderisa s’ka lëvizje të pozicioneve.

Ai kujton kërkesën e BE-së dhe Perëndimit për ta hequr taksën, dhe sipas tij përderisa nuk ndodh një gjë e tillë, nuk do të ketë mundësi për të kërkuar zgjidhej për problemin e Kosovës.

“Europa dhe Perëndimi kishte reaguar negativisht për taksën. Përderisa taksa është në fuqi, nuk do të ketë mundësi që të kërkohet një zgjidhje për problemin e Kosovës”, ka shtuar ndër të tjera ai.

Ai beson se pas vendosjes së krerëve të rinj nëpër institucionet e BE-së, Komisioni Evropian do ta dëshmojë veten për ta rinisur dialogun./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët