Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

28.05.2020 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

“Zgjidhja në rrethanat aktuale do të ishte të konstatohej se dekreti i Thaçit nuk ishte në harmoni me Kushtetutën – që do të thotë se duhet të shpallen zgjedhjet e parakohshme”.

17:12, 28 Maj 2020
Profesori universitar dhe njëri prej hartuesve të Kushtetutës së Kosovës, Riza Smaka, ka thënë se Gjykata Kushtetuese do të duhej të konstatonte se dekreti i Presidentit Hashim Thaçi nuk është në harmoni me Kushtetutën.

Në Speciale të Klan Kosovës, ai ka thënë se në rrethanat aktuale, shkuarja e vendit në zgjedhje të parakohshme është e vetmja zgjidhje.

“Nga teksti i Kushtetueses del se e vetmja zgjidhje do të ishte shpallja e zgjedhje të përgjithshme të parakohshme”.

Sipas tij, nuk ka bazë kushtetuese të merret ndonjë vendim tjetër.

“Shprehimisht me nenin 95, paragrafi i dytë, në atë dispozitë theksohet se subjekti politik i parë është ai që e propozon kandidatin dhe Presidenti e mandaton atë për formimin e qeverisë”.

“Pas votimit të mosbesimit ndaj Qeverisë; atëherë VV e propozon kandidatin për mandatar. Presidenti e mandaton. Nëse dështon, vendi shkon në zgjedhje sepse nuk ka afat të dytë”.

Smaka ka shtuar se nevojiten pesë vota pro për të kaluar vendimi në Gjykatën Kushtetuese.

“Zgjidhja në rrethanat aktuale do të ishte të konstatohej se dekreti i Thaçit nuk ishte në harmoni me Kushtetutën – që do të thotë se duhet të shpallen zgjedhjet e parakohshme”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

Belgjika me zero raste të vdekjeve nga koronavirusi

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​Bahtiri kundërshton vendimin e qeverisë për kufizimin e lëvizjes së lirë

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​MPB-ja dhe AKI-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Intervistimi i presidentit Thaçi nga Dhomat e Specializuara do të vazhdojë edhe nesër

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Kërkesat e Listës së përbashkët shqiptare të Luginës drejtuar Vuçiqit

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Covid-19, pezullohen seancat gjyqësore në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

Përfundon intervistimi i presidentit Thaçit nga Dhomat e Specializuara

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë

​Tahiri: Tani shumica absolute e qytetarëve po mbajnë maskë