Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

06.03.2019 18:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Kuvendi Komunal i Skenderajt ka mbajtur sot seancë solemne, me rastin e Epopesë së UCK-së, në nderim të Kryekomandantit Legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jashari dhe familjes Jashari, në 21-vjetorin e rënies heroike të tyre, transmeton Lajmi.net.

Në fjalimin e tij, kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, tha se amaneti i dëshmorëve na obligon të ndërtojmë një të ardhmen të ndritur, për fëmijët e Kosovës.

“E kemi për obligim që me ndjenjën e respektit t’i përkujtojmë heronjtë, që sakrifikuan jetën dhe gjithçka që patën, që ne të jetojmë të lirë e pavarur. Lavdi Komandantit legjendar Adem Jashari dhe Familjes së tij! Lavdi dëshmorëve dhe të gjithë të rënëve tjerë”, ka thënë kryetari Jashari.

Ndërkaq, drejtori për Arsim, Bekim Latifi, tha se më 5, 6 dhe 7 mars të vitit 1998, Komandanti Legjendar dhe familja Jashari, mposhtën frikën, duke zgjedhur rezistencën e pashembullt, duke rikthyer shpresën për të vazhduar rrugëtimin e vështirë deri te liria.

“Njerëzit e mëdhenj punojnë jo vetëm për kohën e tyre, ata punojnë me angazhim shumë të madh edhe për të ardhmen e popullit dhe kombit të vet. E tillë është Familja Jashari”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Serwer-Thaçit: Mos e shitni sovranitetin për një tas me qull apo një festë në Shtëpinë e Bardhë

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Skenderaj nderon Komandantin Legjendar, Adem Jashari

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Gjukanoviq: Dialogu Serbi-Kosovë ka shpresë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Ymeri: Rritja e pagës minimale e ulë pabarazinë

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Kadri Veseli në seancën për Epopenë e UÇK’së flet serish për raportet me SHBA’në

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Lekaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me kryetarët e komunave të Gjakovës, Deçanit dhe Pejës

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Kryeministri i Italisë: Prishtina ta heqë taksën në mënyrë që të vazhdohet dialogu

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Vuçiq: S’kam folur për njohjen e Kosovës, s’është temë e imja

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit që plagosi një person në Gjilan

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Vrasja e 34-vjeçarit në Prishtinë, suspendohet një rreshter dhe tre policë

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Ministri Shala takoi ambasadorin e Turqisë Sakar, dakordohen për thellim bashkëpunimi

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Mbi 100 institucione maqedonase ndërrojnë emrin

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së homazhe në Memorialin Përkujtimor në Prekaz

“Momenti i fundit që Kosova të reflektojë për taksën”

“Momenti i fundit që Kosova të reflektojë për taksën”

Veseli takoi ministrin e jashtëm të Maltës

Veseli takoi ministrin e jashtëm të Maltës

Së shpejti në Kosovë, Federata e Ragbit si federatë e re sportive

Së shpejti në Kosovë, Federata e Ragbit si federatë e re sportive