Skenar i tmerrshëm për Iranin: Numri i vdekjeve mund të shkojë në mbi 3 milionë

19.03.2020 09:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skenar i tmerrshëm për Iranin: Numri i vdekjeve mund të shkojë në mbi 3 milionë

Një raport i ri mbi përhapjen e koronavirusit të ri COVID-19, i përgatitur nga shkencëtarët në Universitetin Teknik “Sherif” në Iran, ka theksuar se 3,5 milionë njerëz mund të vdesin nga kjo sëmundje në Iran nëse nuk zbatohet masa e karantinës dhe njerëzit injorojnë udhëzimet e autoriteteve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Raporti i përgatitur nga Komiteti Shkencor i kryesuar nga Ali Naki Meshajihi nga Universiteti Teknik “Sherif”, një nga institucionet arsimore më prestigjioze në vend, është publikuar në faqen e lajmeve Tinn.

Raporti përshkruan tri skenarë në lidhje me pasojat e mundshme të koronavirusit në Iran.

“Nëse zbatohet karantina, numri i viktimave mund të jetë 12 mijë”

Skenari i parë dhe më i mirë i rasteve tregon se çfarë do të ndodhë “nëse karantina zbatohet plotësisht dhe njerëzit ndjekin në mënyrë rigoroze udhëzimet për t’u mbrojtur nga virusi”.

Sipas këtij skenari, në të cilin 80 për qind e njerëzve do të izoloheshin nga njëri-tjetri, numri i rasteve vlerësohet të arrijë në 120.000 dhe ai i vdekjeve në rreth 12.000 në ditët e para të muajit prill, kur epidemia do ta arrinte kulmin.

Me karantinë të mangët, numri i vdekjeve 110 mijë

Sipas skenarit të dytë, në të cilin masa e karantinës nuk do të zbatohej plotësisht dhe kontakti mes njerëzve do të ishte 50 për qind, parashikohet që deri në fund të prillit numri i rasteve të jetë 300.000 dhe ai i vdekjeve rreth 110 mijë.

Nëse karantina nuk zbatohet, do të ketë 3,5 milionë të vdekur

Skenari i tretë dhe më i keq është ai që ndodhte nëse karantina nuk do të zbatohej dhe njerëzit injorojnë udhëzimet për mbrojtjen nga virusi.

Në këtë skenar, i cili parashikon një përkeqësim të shëndetit publik, shkalla e përhapjes së virusit pritet të jetë rreth 65 përqind.

Në këtë rast thuhet se kulmi i epidemisë do të vazhdojë deri në ditët e fundit të majit dhe numri i të infektuarve do të jetë rreth katër milion dhe ai i vdekjeve 3,5 milionë.

Në Iran, COVID-19 u shfaq fillimisht në qytetin Kom më 19 shkurt, ndërsa më pas u përhap në gjithë vendin.

Ministria e Shëndetësisë e Iranit ka njoftuar se 988 njerëz kanë deri më tani vdekur nga koronavirusi, ndërsa janë regjistruar 16.169 raste të personave të infektuar.

Top Channel

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

Skenar i tmerrshëm për Iranin: Numri i vdekjeve mund të shkojë në mbi 3 milionë

Skenar i tmerrshëm për Iranin: Numri i vdekjeve mund të shkojë në mbi 3 milionë

Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim