Skeletet e Theo Jansen ecin në plazhet e planetit (Video)

21.02.2019 15:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skeletet e Theo Jansen ecin në plazhet e planetit (Video)

Artisti hollandez Theo Jansen, ka nisur udhëtimet e tij nëpër vende bregdetar të karakterizuara nga era e fortë, për t’i dhënë jetë skulpturave të tij kinetike.

Skulpturat e Jansen janë forma misterioze jetësore, skelete në material PVC-je që fal erës lëvizin në mënyre autonome.

Vepra e tij e fundit e titulluar “Strandbeest”, krijon përshtypjen e robotëve në filmat e parë me temë Luftën e Yjeve.

Të ngjashme në dukje me insektet gjigantë apo skelete të mëdha të kafshëve parahistorike, krijesat e holandezit janë në gjendje të ecin duke shfrytëzuar energjinë e erës.

Me kalimin e kohës skulpturat e holandezit kanë marrë trajtat e omeostasi, tendenca natyrore për të arritur stabilitet relativ, veti fizike dhe sjellje të ngjashme me organizmat e gjallë.

Skulpturat kinetike të holandezit kanë aftësinë të ruajnë energjinë e erës në depozita të veçanta, për ta përdorur në rastet kur fuqia e erës bie, duke garantuar kështu autonomi në lëvizje.

Theo Jansen, aktiv në fushën e skulpturës kinetike, në kufi të krijimit artistik dhe projektimit inxhinierik, përmes këtyre skulpturave synon të përfshijë spektatorin në planin perceptiv dhe psikologjik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Ky ilaç shëron shpejt depresionin