Skandali diplomatik: Presidenti e dha lajmin e rrejshëm për njohjen nga Xhamajka

21.02.2020 20:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Skandali diplomatik: Presidenti e dha lajmin e rrejshëm për njohjen nga Xhamajka

Më 31 korrik të vitit 2018, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaronte: “Fake news, fake, fake, fake”.

E një të tillë siç duket e ka shpërndarë vetë Thaçi, të enjten mbrëma.

Presidenti i vendit publikoi në Twitter se Xhamajka e njohu Pavarësinë e Kosovës.

Në atë postim, Thaçi shkroi se për njohjen e Kosovës nga Xhamajka u njoftua nga ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Por, KOHA ka parë komunikimet e brendshme të njoftimeve rreth kësaj njohjeje.

Në to, ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku, u kishte sugjeruar institucioneve në Prishtinë që të mos publikojnë këtë informacion pa marrë notën verbale.

“Për publikim është mirë të presim notën verbale”, thuhet në këto komunikime.

Këtë kërkesë të ambasadores Çitaku nuk e përfilli presidenti Thaçi, duke e publikuar lajmin në Twitter, vetëm pak orë pas njoftimit.

Por, gjatë së premtes, presidenti nuk ka pranuar të thotë asnjë fjalë për këtë lëshim në komunikim institucional.

Publikimi i lajmit nga presidenti nxiti reagimin e autoriteteve xhamajkane.

Ky shtet ishullor i Karaibeve, pa kaluar as 24 orë, demantoi njohjen e Kosovës, përmes ministres së Punëve të Jashtme, Kamina Johnson Smith.

Ministrja Smith ka reaguar në Twitter, duke thënë se Xhamajka nuk e ka njohur Kosovën si shtet të pavarur.

Siç mësohet, Serbia, me të parë situatën se ekziston mundësia e njohjes, ka reaguar ndaj Xhamajkës duke arritur të ndikojë në autoritetet atje për ta ndalur procesin.

Televizioni ka dërguar pyetje edhe në adresë të Ministrisë së Jashtme në Kingston për detaje rreth situatës së krijuar, por nuk ka marrë përgjigje.

Ndërkohë, Zyra e Presidentit të Kosovës e ka larguar përgjegjësinë nga vetja.

“Zyra e Presidentit të Republikës së Kosovës është njoftuar mbrëmë zyrtarisht nga Ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vlora Çitaku, për njohjen nga shteti i Xhamajkës. Të njëjtin njoftim, ambasadorja e ka dërguar edhe në Zyrën e Kryeministrit dhe të ministrit të Punëve të Jashtme. Presidenti, këtë njoftim e ka bërë publik përmes profilit të tij në Twitter. Për informacione tjera, luteni t’i drejtoheni Ministrisë së Punëve të Jashtme”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Presidentit të Kosovës.

Ndërkaq, për atë se çfarë ndodhi me njohje e mosnjohje nga Xhamajka, ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca, ka thënë se pas shqyrtimit të situatës, shumë shpejt do të ndërmarrë veprime në përputhje me përgjegjësitë e secilit.

E, me shumë entuziazëm, edhe krerë të tjerë shtetërorë, duke përfshirë edhe kryeministrin Albin Kurti, njoftuan përmes rrjeteve sociale se Xhamajka e njohu Kosovën, pasi këtë së pari e bëri presidenti Thaçi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë