S’ka më vota për t’u numëruar: VV 32 deputetë, LDK 29, PDK 25…

05.11.2019 23:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
S’ka më vota për t’u numëruar: VV 32 deputetë, LDK 29, PDK 25…

Përfundimi i numërimit të votave nga diaspora ka qartësuar tashmë ndarjen e mandatave për partitë në Kuvendin e Kosovës.

Sipas rezultatit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje do t’i ketë 32 vende në legjislaturën e re.

Lidhja Demokratike e Kosovës do të përfaqësohet në Kuvendin e Kosovës nga 29 deputetë.

Partia Demokratike e Kosovës do t’i ketë 25 vende në legjislaturën e ardhshme, ndërsa 14 vende do të jenë për koalicionin mes Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partisë Socialdemokrate.

Nga minoritetet, Lista Serbe, që dirigjohet nga Beogradi zyrtar, do t’i ketë 10 deputetë.

Llogaritjen e numrit të deputetëve e ka bërë njohësi i procesit zgjedhor, Blerim Vela.

Sipas tij, koalicioni mes Nismës Socialdemokrate, Aleancës Kosova e Re dhe Partisë së Drejtësisë nuk e ka kaluar pragun prej 5 për qind për të hyrë në Kuvendin e Kosovës. /Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A po paralajmëron nënkryetarja e VV-së zgjedhje të reja

A po paralajmëron nënkryetarja e VV-së zgjedhje të reja

Pas tërmetit në Shqipëri  6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Pas tërmetit në Shqipëri 6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Tronditet sërish Vetëvendosje, po ndodhë një përplasje tjetër brenda partisë

Tronditet sërish Vetëvendosje, po ndodhë një përplasje tjetër brenda partisë

Si i ngushëlloi presidenti Rugova qytetarët e Gjilanit që pësuan nga tërmeti i vitit 2002?

Si i ngushëlloi presidenti Rugova qytetarët e Gjilanit që pësuan nga tërmeti i vitit 2002?

Haraqija: LDK të shkojë në opozitë, të bëhen bashkë VV-PDK se janë një familje

Haraqija: LDK të shkojë në opozitë, të bëhen bashkë VV-PDK se janë një familje

Haradinaj tregon si i tejkaloi problemet me Thaçin dhe pse nuk foli me Ramën as pas tragjedisë

Haradinaj tregon si i tejkaloi problemet me Thaçin dhe pse nuk foli me Ramën as pas tragjedisë

Konjufca: Nuk ua kërkuam LDK’së 7 ministri në këmbim të postit të presidentit

Konjufca: Nuk ua kërkuam LDK’së 7 ministri në këmbim të postit të presidentit

Ekskluzive: Pamje të rënda, pak minuta përpara se të jepte jetë Klement Çupi (Video)

Ekskluzive: Pamje të rënda, pak minuta përpara se të jepte jetë Klement Çupi (Video)

Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

Konjufca: Koalicioni nuk u bë sepse LDK’ja e kushtëzoi marrëveshjen me postin e presidentit

Konjufca: Koalicioni nuk u bë sepse LDK’ja e kushtëzoi marrëveshjen me postin e presidentit

OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

OSHP-ja e diskualifikoi operatorin ekonomik “Fadi Com SHPK” se falsifikoi dokumentet

Samiti i NATO-s në Londër/ Rama do të kërkojë ndihmë për tërmetin nga vendet anëtare

Samiti i NATO-s në Londër/ Rama do të kërkojë ndihmë për tërmetin nga vendet anëtare

Çështjet që po e zvarrisin marrëveshjen LVV-LDK

Çështjet që po e zvarrisin marrëveshjen LVV-LDK

PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

PISA, mësoni se ku është rradhitur Zvicra

Haradinaj: Kurti do të jetë kryeministër i dobët dhe zhgënjyes

Haradinaj: Kurti do të jetë kryeministër i dobët dhe zhgënjyes

Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva

Nis procesi gjyqësor ndaj ish-kryeprokurores Janeva