“S’ka marrëveshje për emra të përveçëm”, Isa Mustafa merr “goditje” edhe nga Lutfi Haziri

02.08.2019 14:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“S’ka marrëveshje për emra të përveçëm”, Isa Mustafa merr “goditje” edhe nga Lutfi Haziri

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur pas mbledhjes së Kryesisë së partisë së tij.

Ndonëse nuk ka dhënë detaje se a ka arritur partia e tij të gjejë kandidat konsensual për kryetar, ka thënë se ata do ia garantojnë pjesëmarrjen secilit që dëshiron që formalisht të kandidojë, shkruan lajmi.net.

“Me kryetarët e degëve finalizum angazhimet tona. 355 delegatë tashmë e kanë konfirmuar pjesëmarrjen”, ka thënë ai.

Haziri ka folur edhe për atë se a ka pasur marrëveshje politike që Isa Mustafa të jetë kandidat konsenusal për kryetar të partisë.

Ka thënë se, marrëveshja politike nuk ka pasur të bëj më emra të përveçëm.

“Unë jam pjesë e ekipit që po punon në angazhime, dhe besoj shumë që deri nesër në ora 10 nuk do të shteret kureshtja.. Nuk ka pasur marrëveshja politike të bëj me emër të përveçëm, por me unitet politik. Unë i përmbahem angazhimit tim, dhe duke respektu normën e punës ju ftoj që të gjithëve ta konfirmoni këtë që po e themi tash”, ka shtuar ai.

Haziri ka folur edhe për letrën e presidentit Thaçi drejtuar koalicionit PAN, për propozimin e një mandatari të ri të Qeverisë, teksa ka thënë se kjo nuk ka të bëj me partinë e tij, dhe se Thaçi e ka shfrytëzuar të drejtën e tij kushtetuese.

“Ne e kemi pa si të drejtë kushtetuese të presidentit. Ai iu ka adresu partnerëve të koalicionit dhe nuk ka të bëj me ne. Qëndrimi jonë është që vendi kërkon zgjedhje dhe kjo duhet të rikonfirmohet”, ka thënë Haziri.

Ndërkaq, burime e lajmi.net brenda mbledhjes së Kryesisë kanë treguar se i vetmi që e ka kundërshtuar kandidaturën e Isa Mustafës, si emër konsensual ka qenë Agim Veliu.

Sipas këtyre burimeve, Veliu është i bindur se mund t’i fitojë vetë zgjedhjet për të parin e partisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë