Sistemi për thirrjen e ezanit në Izmir është hakuar, dëgjohet kënga “Bella Ciao” nëpër xhami në muajin e shenjtë të Ramazanit

22.05.2020 11:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sistemi për thirrjen e ezanit në Izmir është hakuar, dëgjohet kënga “Bella Ciao” nëpër xhami në muajin e shenjtë të Ramazanit

Autoritetet turke kanë filluar hetimet pasi që në qytetin e Izmirit është hakuar sistemi për thirrjen e ezanit nëpër xhami, kështu që nga minaret e xhamive është dëgjuar kënga italiane “Bella Ciao”.

Kjo këngë është lëshuar në vend të thirrjeve për lutje, që zakonisht dëgjohet pesë herë në ditë nëpër xhami në mbarë botën, transmeton Telegrafi.

Autoritetet lokale turke të bashkësisë islame kanë konfirmuar se ka ndodhur ky incident, duke paralajmëruar se tashmë kanë filluar hetimet dhe se policia po bën të pamundurën për të kapur kryesit e kësaj vepre.

“Bella Ciao është lëshuar pasi persona të panjohur kanë sabotuar dhe në mënyrë ilegale kanë hakuar sistemin tonë të lutjes”, thuhet në kumtesë.

Prokuroria në Izmir ka filluar hetimet lidhur me këtë incident, ndërkaq në anën tjetër zëdhënësi i partisë në pushtet Omer Celik, ka shkruar në Twitter duke dënuar rëndë këtë incident dhe duke u zotuar se kryesit e kësaj vepre do të dalin para drejtësisë.

Kujtojmë që incidenti ka ndodhur në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhe në kohën kur xhamitë janë të mbyllura për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sistemi për thirrjen e ezanit në Izmir është hakuar, dëgjohet kënga “Bella Ciao” nëpër xhami në muajin e shenjtë të Ramazanit

Sistemi për thirrjen e ezanit në Izmir është hakuar, dëgjohet kënga “Bella Ciao” nëpër xhami në muajin e shenjtë të Ramazanit

Nga 103 të izoluarit 14 policë  rezultuan pozitiv në Covid-19

Nga 103 të izoluarit 14 policë rezultuan pozitiv në Covid-19

Dokumenti i Metës për ambasadorët që prodhoi reagimin e fortë të Yuri Kim

Dokumenti i Metës për ambasadorët që prodhoi reagimin e fortë të Yuri Kim

Janë gjetur dy telefona mobil të tipit Iphone 5 dhe një karikues të paraburgosurve në Prizren

Janë gjetur dy telefona mobil të tipit Iphone 5 dhe një karikues të paraburgosurve në Prizren

Presidenti Meta: I bëjë thirrje qytetarëve të ngrihemi për të rrëzuar tiraninë!

Presidenti Meta: I bëjë thirrje qytetarëve të ngrihemi për të rrëzuar tiraninë!

I bën apel Presidentit Trump për politikën ndaj Kosovës, shqiptari nga Amerika

I bën apel Presidentit Trump për politikën ndaj Kosovës, shqiptari nga Amerika

Nënkryetar i PDK-së: Injoruan rajonin e Hasit, Kurti e Haskuka

Nënkryetar i PDK-së: Injoruan rajonin e Hasit, Kurti e Haskuka

OShC: Qeveria pa u siguruar për transparencë dhe pjesëmarrje mos ndërmerr asnjë vendim

OShC: Qeveria pa u siguruar për transparencë dhe pjesëmarrje mos ndërmerr asnjë vendim

Nga Sllovenia kthehen në Kosovë 47 qytetarë

Nga Sllovenia kthehen në Kosovë 47 qytetarë

Pushtojnë Lindjen e Mesme, karkalecat bllokojnë qarkullimin e automjeteve

Pushtojnë Lindjen e Mesme, karkalecat bllokojnë qarkullimin e automjeteve

Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

Familja e gazetarit Jamal Khashoggi: Falim vrasësit e babait

AKK: Ministria e Bujqësisë të bëjë rishikimin dhe vlerësimin e listave refuzuese për disa fermerë

AKK: Ministria e Bujqësisë të bëjë rishikimin dhe vlerësimin e listave refuzuese për disa fermerë

Në Prizren rrahen dy familje, përdorin shkopi të sopatave

Në Prizren rrahen dy familje, përdorin shkopi të sopatave

Të infektuar me COVID-19, 4 pacientë në gjendje të rëndë

Të infektuar me COVID-19, 4 pacientë në gjendje të rëndë

Rron Gjinovci i përgjigjet Ramës: Kryeministri është në zor prej oligarkëve të cilët siç duket po ia lypin parcelën në qendër të Tiranës, për borxhe që na s’i dijmë

Rron Gjinovci i përgjigjet Ramës: Kryeministri është në zor prej oligarkëve të cilët siç duket po ia lypin parcelën në qendër të Tiranës, për borxhe që na s’i dijmë

Kullat e Jasharajve në Prekaz, Labi premton donacion për rregullim

Kullat e Jasharajve në Prekaz, Labi premton donacion për rregullim