Sirianët e bllokuar mbesin edhe pa ushqim

11.10.2018 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sirianët e bllokuar mbesin edhe pa ushqim

Mijëra sirianëve të bllokuar në kufirin Jordani-Siri po u mbaron ushqimi pasi që rrugët që çojnë drejt kampit të tyre janë të bllokuara nga forcat siriane.

Gjithashtu edhe Jordania është duke bllokuar të gjitha iniciativat për të dërguar ndihmë në këtë zonë, kanë bërë të ditur humanitarët për çështjet e ndihmave dhe refugjatëve, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Ushtria siriane ka rrethuar kampin në Rukban, i cili ndodhet pranë kufirit verilindor mes Jordanisë, Sirisë dhe Irakut, kështu duke penguar kontrabandistët dhe tregtarët që të sjellin ushqim për 50.000 banorë, kryesisht gra dhe fëmijë.

“Para më shumë se një jave, regjimi sirian ka bllokuar të gjitha rrugët e përdorura për furnizimin e kampit. Tani ka sasi shumë të vogla të ushqimit që sjellin kontrabandistët”, ka thënë për Reuters, Abu Abdullah, i cili është njëri nga drejtuesit e kampit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Prokuroria merr masa për rastin e ofendimit të pacientit nga mjeku në Prizren!

Prokuroria merr masa për rastin e ofendimit të pacientit nga mjeku në Prizren!

Dënohet me gjashtë muaj burg mjeku i akuzuar për 30 euro ryshfet

Dënohet me gjashtë muaj burg mjeku i akuzuar për 30 euro ryshfet

Rrahje para Prokurorisë në Prizren

Rrahje para Prokurorisë në Prizren

Bie nga shtylla elektrike, lëndohet rëndë një person në Malishevë

Bie nga shtylla elektrike, lëndohet rëndë një person në Malishevë

Bregu në Beograd, kërkon heqjen e roamingut dhe njohjen e diplomave të mjekësisë

Bregu në Beograd, kërkon heqjen e roamingut dhe njohjen e diplomave të mjekësisë

Sindikata e Minatorëve kundërshton Kocijançiçin, diskutimi për Trepçën cenon sovranitetin

Sindikata e Minatorëve kundërshton Kocijançiçin, diskutimi për Trepçën cenon sovranitetin

Shkarkohet kreu i burgjeve të Shqipërisë, Çipa zëvendësohet nga Agim Ismaili

Shkarkohet kreu i burgjeve të Shqipërisë, Çipa zëvendësohet nga Agim Ismaili

Fillojnë punimet për Rehabilitimin e linjës së 10-të hekurudhore Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Fillojnë punimet për Rehabilitimin e linjës së 10-të hekurudhore Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Plotë të rinj adresojnë probleme në LDK

Plotë të rinj adresojnë probleme në LDK

PSD: S’ka zgjedhje, LDK dhe LVV po bëjnë veç zhurmë

PSD: S’ka zgjedhje, LDK dhe LVV po bëjnë veç zhurmë

Sipas patrikut Irinej, “Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi”

Sipas patrikut Irinej, “Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi”

Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

SINKON paralajmrojnë  grevë kohëzgjatje prej një ore

SINKON paralajmrojnë grevë kohëzgjatje prej një ore