Siri: Janë vrarë 7 pjesëtarë të Helmetave të Bardha

12.08.2017 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Siri: Janë vrarë 7 pjesëtarë të Helmetave të Bardha

Sulmues të panjohur i kanë vrarë 7 anëtarë të grupit për shpëtim të quajtur Hemetat e Bardha, sot herët në mëngjes, gjatë një anksioni kundër bazës së tyre në pjesën veriperëndimore të Sirisë.

Të shtatë vullnetarët e këtij shërbimi janë vrarë me plumba në ballë.

Nuk është e qartë menjëherë se ky sulm a kishte motive politike ose kriminale. Vendi Sarmin, ku ka ndodhur sulmi, është në provincën Idlib, ku aktualisht janë parë përleshje mndërmjet grupeve rivale kryengritëse.

Observatori për të drejtat e njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri, ka njoftuar se trupat e të vrarëve janë gjetur kur vullnetarët e tjerë e kishin filluar punën.

Prej vitit 2013, Helmetat e Bardha kanë punuar për shpëtimin e civilëve në hapësirat që gjenden nën kontrollin e kryengritësve.

Ata kanë marrë donacione nga disa qeveri perëndimore, përfshirë Britaninë, Gjermaninë, Holandën dhe Shtetet e Bashkuara.

Qeveria e presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, dhe aleati i tij, Rusia, i akuzojnë anëtarët e Helmetave të Bardha se janë vegla të donatorëve të tyre ndërkombëtarë.

Ky grup është i njohur për shpëtimet e tyre të guximshme, të cilat janë filmuar dhe janë postuar në mediat sociale.

Në vitin 2016, ky grup ishte nominuar për Çmimin Nobel për Paqe.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sullivan: DASH mbështet zgjidhjen diplomatike për Korenë e Veriut

Sullivan: DASH mbështet zgjidhjen diplomatike për Korenë e Veriut

Trump: SHBA mbështesin Greqinë të rimëkëmbet nga kriza

Trump: SHBA mbështesin Greqinë të rimëkëmbet nga kriza

Forcat irakiane marrin kontrollin e fushave të naftës nga kurdët

Forcat irakiane marrin kontrollin e fushave të naftës nga kurdët

Fushata "MeToo" në mediat sociale

Fushata "MeToo" në mediat sociale

Presidenti Trump do të shkojë në një turne aziatik

Presidenti Trump do të shkojë në një turne aziatik

Shtetet e Bashkuara të paanshme në përplasjet irakiano-kurde

Shtetet e Bashkuara të paanshme në përplasjet irakiano-kurde

Bie Raka Kryeqyteti i Shtetit Islamik

Bie Raka Kryeqyteti i Shtetit Islamik

Në BE, 117,5 milionë njerëz gjenden në rrezik varfërie

Në BE, 117,5 milionë njerëz gjenden në rrezik varfërie

Dronët amerikanë i vrasin 26 persona në kufirin mes Pakistanit dhe Afganistanit

Dronët amerikanë i vrasin 26 persona në kufirin mes Pakistanit dhe Afganistanit

Ngjarje e tmerrshme: Nëna i pjek për së gjalli në furrë dy bijtë e vet

Ngjarje e tmerrshme: Nëna i pjek për së gjalli në furrë dy bijtë e vet

Dy e treta e vajzave afgane nuk shkollohen

Dy e treta e vajzave afgane nuk shkollohen

Portugalia mban zi për 36 viktimat e zjarreve të mëdha

Portugalia mban zi për 36 viktimat e zjarreve të mëdha

20 mijë euro shpërblim për gjetjen e vrasësit të gazetares që zbuloi skandalin e “Panama Papers”

20 mijë euro shpërblim për gjetjen e vrasësit të gazetares që zbuloi skandalin e “Panama Papers”

Një i vrarë dhe dy të plagosur nga një sulm në një stacion në Londër

Një i vrarë dhe dy të plagosur nga një sulm në një stacion në Londër

Zbuloi skandalet e “Panama Papers”, shënimi i fundit i gazetares gjysmë ore para ekzekutimit

Zbuloi skandalet e “Panama Papers”, shënimi i fundit i gazetares gjysmë ore para ekzekutimit

“Kina e kishte në duar ta parandalonte luftën në Kosovë, por nuk e bëri”

“Kina e kishte në duar ta parandalonte luftën në Kosovë, por nuk e bëri”