Siri i shpëton jetën një të riu

14.08.2015 19:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Siri i shpëton jetën një të riu

Asistenti virtual Siri mund të bëjë gjithçka. Mund të tregojë barsoleta, të gërmëzojë fjalë, të shikojë kohën kur shfaqen filmat, të kryejë ekuacione matematikore dhe të konvertojë njësi të ndryshme matëse. Ky asistent virtual ka qenë një veçori shumë e dobishme për përdoruesit e pajisjeve iOS që me krijimin e tij tek Apple iPhone 4s.

Ai ndonjëherë mund të jetë argëtues, ndonjëherë i mërzitshëm, dhe ndonjëherë mund t’i shpëtojë jetën një njeriu, si në rastin e ndodhur së fundmi, ku i shpëtoi jetën një 18-vjeçari.

Sipas një raporti nga Fox 17, si duket 18-vjeçari po punonte poshtë kamionit të tij, kur papritur e zu sipër. Ai filloi të kërkonte ndihmë, por pa sukses. Edhe duart nuk mund t’i lëvizte për të marrë telefonin në xhepin e pasmë.

Ndërsa i ishin prerë shpresat se dikush do të vinte ta ndihmonte, ai dëgjoi papritur një zë të njohur. Ishte asistenti virtual Siri që ishte aktivizuar tek telefoni. Ai i kërkoi menjëherë asistentit që të telefononte 911 dhe të kërkonte ndihmë. Ekipi i shpëtimit erdhi menjëherë dhe i dha ndihmën e duhur.

Tani në rezymenë e asistentit virtual Siri duhet të shtojmë edhe një funksion të ri, si “shpëtimtar”./k/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale