Sipas studiuesve njerëzit që postojnë thënie frymëzuese ‘kanë nivel të ulët të intelegjencës’

19.01.2016 14:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sipas studiuesve njerëzit që postojnë thënie frymëzuese ‘kanë nivel të ulët të intelegjencës’

Të gjithë e dimë që njerëzit duan të ndajnë thënie frymëzuese nëpër rrjetet sociale. Pa dyshim, thëniet nuk janë të tyre, por të cituara nga autorë tjerë.

Megjithatë, studimet e fundit kanë zbuluar se njerëzit që shpërndajnë thëniet frymëzuese janë më pak intelegjentë, shkruan Metro.uk, transmeton Gazeta Blic.
Sipas studimit këta njerëz janë më të prirur të besojnë në teori konspirative.
Hulumtuesit kanë pyetur rreth 845 vullnetarë të vlersojnë një seri citimesh ‘frymëzuese’, më pas ata i janë nënshtruar një sërë testesh.

Për revistën ‘Judgment and Decision Making’, psikologu Gordon Pennycook, nga Universiteti Ëaterloo, është shprehur se ‘studimi është përqendruar në thëniet të cilat në dukje duken mbresëlënesë dhe që në fillim paraqiten si të vërteta dhe kuptimplota, por pas studimeve ato kanë rezultuar si thënie të pakuptimta.’
“Rezultatet tona janë mbëdhtetur në idenë se disa njerëz janë më të hapur në lidhje më këtë temë, por ata kanë reflektuar më pak intelegjentë, prandaj janë të prirur të jenë konfuz, dhe të besojnë në teori konspirative,” ka shtuar ai.
Studimi është marrë me shembujt të vërtetë nga rrjetet sociale, ku kanë gjetur edhe thënie nga Depak Chopra, i cili sipas studiuesve ‘më parë është akuzuar për thënie të pakuptimta’.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë