Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

18.05.2020 21:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sipas dermatologëve: Përbërësit që nuk duhet të vendosni kurrë në maskat tuaja për lëkurën në kushte shtëpie

Ndërsa izoloheni në shtëpi për të parandaluar përhapjen e Coronavirus, ju mund të përpiqeni të zvogëloni sasinë e gjërave që blini, përfshirë produktet për kujdesin ndaj lëkurës.

Për shkak të rrethanave, maskat e bëra në kushte shtëpie po bëhen gjithnjë e më të nevojshme, transmeton Telegrafi.

Por, kujdes këto produkte është më mirë të mos i bëni pjesë të maskave:

Vezë e papjekur

Vezët mund të përdoren në disa produkte të bukurisë, por aplikimi i tyre drejtpërdrejt në lëkurë mund të ketë disa pasoja, nëse nuk jeni të kujdesshëm. “Veza e papjekur mund të ju jap një infeksion bakterial të quajtur salmonelë,” shpjegon Gohara, dermatologe. Studimet i klasifikojnë infeksionet e lëkurës me salmonelë si të rralla, por nëse i kërkoni ato në internet, nuk do dëshironi të rrezikoni.

Uthull

Disa njerëz përdorin tonera të bazuar në uthull, falë aciditetit të përbërësit dhe vetive që rregullojnë pH, por nuk është përfundimisht një hile e aprovuar nga dermatologu në asnjë mënyrë. “Unë do të qëndroja larg uthullës, pavarësisht nga përfitimet”, thotë Shamban. “Erë është e tmerrshme për lëkurën dhe është shumë e qëndrueshme”.

Erëza

Gohara paralajmëron që shafran i Indisë mund të njollosë lëkurën, megjithatë, kjo nuk e bën atë të jetë një jo absolute. Kanella, nga ana tjetër, duhet të shmanget plotësisht dhe shumë erëza të tjera është më mirë mos t’i përdorni.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti: Në Bruksel nuk shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA

Hoti: Në Bruksel nuk shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA

Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

Të paktën 10 të vdekur e 30 të plagosur teksa autobuzi i pushuesve bie nga ura në Brazil

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

205 studentë të Kamenicës përfitojnë nga bursa komunale

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

“Brenda këtij viti qytetarët do t’i nxerrin paratë nga Trusti dhe 350 milionë do t’i shkojnë sektorit privat”

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Në disa lagje të kryeqytetit nesër do të ketë reduktime të ujit

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

Smajli: Qeveria nuk i kompenson ata që i kanë mbi 10.000 euro në Trust

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

OVL e UÇK-së: Haradinajt e Gucatit i konfirmohet aktakuza më 11 dhjetor

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

Osmani dekoron me Medaljen Presidenciale Ushtarake, ish-komandantin e KFOR-it, Michele Rissi

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

MSH publikon renditjen e re të qyteteve nëpër zona sipas rrezikshmërisë

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Pas vendosjes së Drenasit në zonë të kuqe, Lladrovci ka disa fjalë për qytetarët

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus