Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

25.10.2018 23:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Telekomit, Lamih Balaj, ka thënë se Telekomi i Kosovës është në gjendje jo të mirë, por jo në të rëndë siç raportohet.

Sipas tij, Telekomi i Kosovës ka vlerë mbi 500 milionë euro dhe jo siç është thënë nga Besa Shatri Berisha, kryetare e Bordit të Telekomit, se vlera e Telekomit është 22 milionë euro.

Në Interaktiv të KTV-së, Balaj ka thënë se Telekomi nuk është afër falimentimit, dhe “po të falimentojë Telekomi, falimenton Kosova”.

“Po të falimentojmë ne falimenton republika. Jemi aset i Kosovës. Pse themi se falimenton shteti? Sepse mbi 180 institucione të vendit janë të lidhur direkt me Telekomin dhe çka nëse zgjohemi e themi se ka falimentuar Telekomi, do të thotë se do të falimentojnë krejt këto përfshirë Policinë e AKI-në”, ka thënë Balaj.

Sipas Balajt, Telekomi vetëm në antena ka mbi 25 milionë euro vlerë.

“Hekur me mbledhë e me i shitë, e kapim vlerën 25 milionë euro. Ne i kemi 512 antena në territor të Kosovës, në vlerë rreth 25-26 milionë euro vetëm antena pa pajisje përcjellëse e investime tjera. S’ka kompani me fuqi financiare e punëtore si ne për optikë. Vetëm asete të paluajtshme të Telekomit kemi mbi 500 milionë euro”, ka deklaruar më tej ai.

Ai ka insistuar se nuk duhet të paguhet borxhi ndaj Z-Mobilet duke thënë se “njerëzit që i kanë nënshkruar ato marrëveshje duhet të shkojnë në burg e paratë të mbesin në shtet”.

Ka shtuar se nuk do të pranojnë uljen e pagave. “Me punë i kemi fituar dhe nëse dikush mendon që me paga tona sa herë që bëhen kontrata të dëmshme e t’ua ulim pagat punëtorëve, le të harrojnë këtë njëherë e përgjithmonë”.

Sa i përket avanseve për kompaninë e djemve të ish-deputetit Adem Grabovci, Balaj ka thënë se ka kuptuar nga mediat dhe po të ketë informata do të publikojë gjithçka. Ka thënë se dhjetëra dokumente për krime ekonomike i ka dorëzuar në prokurori.

Balaj ka thënë se në vitin 2012 për një natë ka pasur ngritje dhe ulje të gradave të punëtorëve të jashtëzakonshme.Balaj ka thënë se në vitin 2012 për një natë ka pasur ngritje dhe ulje të gradave të punëtorëve të jashtëzakonshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

Pacolli: Kosova qëndron fuqishëm në krah të ShBA’së në luftën kundër ISIS’it

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Haradinaj kundër Guterresit: OKB-ja furnizohet me raporte të UNMIK-ut me të cilët ne s’kemi asnjë komunikim

Haradinaj kundër Guterresit: OKB-ja furnizohet me raporte të UNMIK-ut me të cilët ne s’kemi asnjë komunikim

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë

Çitaku për dhunimin e vajzës në Drenas: Le të jetë ky rast kambanë e na zgjoftë nga indiferenca

Çitaku për dhunimin e vajzës në Drenas: Le të jetë ky rast kambanë e na zgjoftë nga indiferenca

Agjencia për Barazi Gjinore dënon aktin e keqpërdorimit të  miturës dhe bën thirrje për zbardhje sa më të shpejtë të rastit dhe sjellje para drejtësisë.

Agjencia për Barazi Gjinore dënon aktin e keqpërdorimit të miturës dhe bën thirrje për zbardhje sa më të shpejtë të rastit dhe sjellje para drejtësisë.

Ministri Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it

Ministri Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it

BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan