Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

25.10.2018 23:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Telekomit, Lamih Balaj, ka thënë se Telekomi i Kosovës është në gjendje jo të mirë, por jo në të rëndë siç raportohet.

Sipas tij, Telekomi i Kosovës ka vlerë mbi 500 milionë euro dhe jo siç është thënë nga Besa Shatri Berisha, kryetare e Bordit të Telekomit, se vlera e Telekomit është 22 milionë euro.

Në Interaktiv të KTV-së, Balaj ka thënë se Telekomi nuk është afër falimentimit, dhe “po të falimentojë Telekomi, falimenton Kosova”.

“Po të falimentojmë ne falimenton republika. Jemi aset i Kosovës. Pse themi se falimenton shteti? Sepse mbi 180 institucione të vendit janë të lidhur direkt me Telekomin dhe çka nëse zgjohemi e themi se ka falimentuar Telekomi, do të thotë se do të falimentojnë krejt këto përfshirë Policinë e AKI-në”, ka thënë Balaj.

Sipas Balajt, Telekomi vetëm në antena ka mbi 25 milionë euro vlerë.

“Hekur me mbledhë e me i shitë, e kapim vlerën 25 milionë euro. Ne i kemi 512 antena në territor të Kosovës, në vlerë rreth 25-26 milionë euro vetëm antena pa pajisje përcjellëse e investime tjera. S’ka kompani me fuqi financiare e punëtore si ne për optikë. Vetëm asete të paluajtshme të Telekomit kemi mbi 500 milionë euro”, ka deklaruar më tej ai.

Ai ka insistuar se nuk duhet të paguhet borxhi ndaj Z-Mobilet duke thënë se “njerëzit që i kanë nënshkruar ato marrëveshje duhet të shkojnë në burg e paratë të mbesin në shtet”.

Ka shtuar se nuk do të pranojnë uljen e pagave. “Me punë i kemi fituar dhe nëse dikush mendon që me paga tona sa herë që bëhen kontrata të dëmshme e t’ua ulim pagat punëtorëve, le të harrojnë këtë njëherë e përgjithmonë”.

Sa i përket avanseve për kompaninë e djemve të ish-deputetit Adem Grabovci, Balaj ka thënë se ka kuptuar nga mediat dhe po të ketë informata do të publikojë gjithçka. Ka thënë se dhjetëra dokumente për krime ekonomike i ka dorëzuar në prokurori.

Balaj ka thënë se në vitin 2012 për një natë ka pasur ngritje dhe ulje të gradave të punëtorëve të jashtëzakonshme.Balaj ka thënë se në vitin 2012 për një natë ka pasur ngritje dhe ulje të gradave të punëtorëve të jashtëzakonshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë

Ambasadori britanik: Vëllezërit e politikanëve në Kosovë, më të pasur se vetë ata

Ambasadori britanik: Vëllezërit e politikanëve në Kosovë, më të pasur se vetë ata

Capussela lidh idenë e Thaçit për kufijtë me Gjykatën Speciale

Capussela lidh idenë e Thaçit për kufijtë me Gjykatën Speciale

Kosovës s’i bëjnë përshtypje pengesat e Serbisë në rrugën drejt Interpol’it

Kosovës s’i bëjnë përshtypje pengesat e Serbisë në rrugën drejt Interpol’it

Aktakuzë për vrasjen e rëndë në Bresalc të Gjilanit

Aktakuzë për vrasjen e rëndë në Bresalc të Gjilanit

Detaje të reja, pse Gani Thaçi i rrahu zyrtarët e Byrosë Kosovare të Sigurimeve

Detaje të reja, pse Gani Thaçi i rrahu zyrtarët e Byrosë Kosovare të Sigurimeve

Apostulli Pal, çfarë mesazhe i dërgoi Thaçi Haradinajt nëpërmjet Lekajt

Apostulli Pal, çfarë mesazhe i dërgoi Thaçi Haradinajt nëpërmjet Lekajt

Ekskluzive: Gjatë incidentit të Gani Thaçit audio-incizimi u ndërpre

Ekskluzive: Gjatë incidentit të Gani Thaçit audio-incizimi u ndërpre

Beogradi u kërkon vendeve kontribuuese të KFOR-it të hapin arkivat për krimet e shqiptarëve

Beogradi u kërkon vendeve kontribuuese të KFOR-it të hapin arkivat për krimet e shqiptarëve

Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Ana tjetër e medaljes| Kush është Blerim Pushkolli, që hëngri dajak nga vëllai i Presidentit? (Dokument)

Ngritja e kapaciteteve për të luftuar kancerin është e domosdoshme

Ngritja e kapaciteteve për të luftuar kancerin është e domosdoshme

Votohet ligji kundër kumarit. Zbulohen mesazhet kërcënuese

Votohet ligji kundër kumarit. Zbulohen mesazhet kërcënuese

Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

Nëse pagat do të ishin 600-800 euro, shumë të rinj s’do të largoheshin nga Kosova

Veseli: Nga viti i ardhshëm rriten pagat për stafin shëndetësor

Veseli: Nga viti i ardhshëm rriten pagat për stafin shëndetësor