Sindroma e ‘zemrës së thyer’

07.03.2019 10:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Arsyeja e emërtimit të këtij çrregullimi si sindroma e ‘zemrës se thyer’ përputhet me formën të cilën e merr zemra kur ky ventrikul zgjerohet.

Ky çrregullim shkaktohet nga ndonjë situatë stresi apo përjetimi të rëndë emocional siç është humbja e familjarëve apo e humbja e punës.

Simptomat e kësaj sindrome zakonisht janë shumë të ngjashme me çrregullimet e tjera të lidhura me zemrën, por ndryshe nga problemet e tjera kjo sindromë nuk përfshinë bllokimin e arterieve dhe pacientët mund të përmirësohen brenda pak ditësh. Disa nga këto simptoma janë: vështirësi në frymëmarrje dhe dhembje gjoksi.

Një gjendje më serioze e këtij çrregullimi është kur pacientët pësojnë njëkohësisht edhe një atak kardiogjenik. Në disa hulumtime të bëra në një nga klinikat e sëmundjeve të zemrës, 24% e pacientëve të cilët kishin këtë sindromë të përcjellë edhe nga sulmi kardiogjenik përfunduan me vdekje.

Sidoqoftë janë duke u zhvilluar studime të reja për të trajtuar këto sindromë para se ajo të zhvillohet më shumë dhe të shkaktojë probleme më serioze me zemrën./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)