Sindikata e zhgënjyer me Kuvendin për mosmiratimin e Ligjit të ri për RTK-në

13.09.2019 14:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sindikata e zhgënjyer me Kuvendin për mosmiratimin e Ligjit të ri për RTK-në

Sindikata e punëtorëve të RTK-së ka shprehur edhe njëherë indinjatën e saj lidhur me neglizhencën e Kuvendit të Kosovës për miratimin e ligjit të ri për Transmetuesin Publik.

Përmes reagimi për media, sindikata sqaron se situata në medium nuk është e mirë dhe vetëm po shkon duke u rënduar, shkruan lajmi.net.

Ata thonë se do të ndërmarrin veprime ligjore, dhe nuk do të presin më nga Kuvendi.

Sindikata po ashtu përmes këtij reagimi i ka bërë thirrje Bordit që të mblidhet sa më parë për caktimin e kryetarit.

Reagimi i plotë:

Sindikata e Punëtorëve e RTK-së shpreh zhgënjim të thellë ndaj Kuvendit të Kosovës dhe të gjitha partive politike në vend të cilat tash e 20 vjet qëllimisht nuk po i gjejnë zgjidhje mediumit të vetëm publik RTK. Është e sata herë që Kuvendi i Kosovës fillon procedurat kinse ta miratojë ligjin e ri për RTK-në, përveç vizitave të anëtarëve të Komisionit për Media ne vende të ndryshme të rajonit për të parë praktikat e këtyre vendeve sa i përket ligjit për transmetuesin publik, ky komision dhe partitë politike përsëri dështuan për ta miratuar ligjin e ri të RTK-së, dhe në këtë komision i kanë pasur përfaqësuesit e tyre.

Të nderuar përfaqësues të partive politike, situata në mediumin publik është jo e mirë dhe vetëm sa po shkon duke u rënduar. SPERTK ju bën me dije se ne nuk do të rrimë duarkryq kur është në pyetje RTK, ne do t’i shfrytëzojmë të gjithë mekanizmat ligjorë për ta mbrojtur mediumin e vetëm publik, për të cilin ju e keni dëshmuar se nuk jeni te interesuar ta rregulloni RTK-në përmes ligjit të ri fare. Deri kur duhet të pres RTK që ju te gjeni zgjidhje për të deri sa te rrënohen objektet e stërvjetruara dhe të vdesë dikush nga ne? Deri sa të shkatërrohet medium publik? Apo kjo është e qëllimshme për ta dobësuar RTK-në përmes formave të ndryshme dhe për të forcuar ndonjërin nga TV privat në Kosovë. Kjo nuk do të ndodhë asnjëherë edhe nëse dikush e ka në skenar.

SPERTK po ashtu i bën thirrje Bordit të mblidhet sa më parë dhe sa më parë ta emëroj kryetarin e Bordit, po ashtu Bordi në afat sa më të shpejtë së bashku me Drejtorin e Përgjithshëm të RTK-së duhet të zgjedh drejtorin e TV-RTK-së dhe kryeredaktorët në mënyrë që RTK të funksionojë normalisht.

SPERTK pret nga legjislatura e re që në fillim të punës së saj të miratojë ligjin e ri të RTK-së, i cili do t’i hapte rrugë zhvillimit të RTK-së dhe kushteve më të mira për kolegët tanë, duke filluar nga ndërtimi i objektit, digjitalizimi dhe forma e pavarur e financimit. SPERTK e ka kundërshtuar përfshirjen e RTK-së në ligjin për pagat dhe vazhdon ta mbajë të njëjtin qëndrim dhe se vetëm ligji i ri do të garantonte funksionimin e pavarur të RTK-së dhe përjashtimin e individëve të cilët vijnë nga politika dhe kanë mision shkatërrimin e RTK-së.

SPERTK në ditët ne vijim do të kërkojë takim me ambasadat e vendeve të ndryshme në Kosovë, dhe Zyrën e BE-së për t’i njoftuar me situatën jo të mirë në Mediumin Publik e për të cilën fajin kryesor e kanë partitë politike dhe Kuvendi i Kosovës. Ne po ashtu ditët në vijim do t’ju njoftojmë edhe për kohën se kur do të fillojmë me protesta për të kërkuar të drejtat tona të cilat janë të garnatuara me ligjet ne fuqi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


23 lagje të Prishtinës të prekur nga koronavirusi-260 raste aktive

23 lagje të Prishtinës të prekur nga koronavirusi-260 raste aktive

Cakaj thërret shqiptarët: Mbështetni listën e Luginës së Bashkuar

Cakaj thërret shqiptarët: Mbështetni listën e Luginës së Bashkuar

Rezultatet e testit të vaksinave brenda dy muajve

Rezultatet e testit të vaksinave brenda dy muajve

Mos ia mësyni Ulqinit, koronavirusi është rikthyer atje

Mos ia mësyni Ulqinit, koronavirusi është rikthyer atje

Kusari:Nga Uashingtoni pres vetëm foto, aspak transparencë

Kusari:Nga Uashingtoni pres vetëm foto, aspak transparencë

Tahiri: Karshi Serbisë duhet të jemi një

Tahiri: Karshi Serbisë duhet të jemi një

Çdo i 18-ti person i prekur nga COVID-19 ka vdekur

Çdo i 18-ti person i prekur nga COVID-19 ka vdekur

Gratë kërkojnë “pjesëmarrje kuptimplotë në dialog”

Gratë kërkojnë “pjesëmarrje kuptimplotë në dialog”

Prokurori flet për hetimet rreth biletave të ndeshjeve të Kosovës

Prokurori flet për hetimet rreth biletave të ndeshjeve të Kosovës

Grenell i reagon europarlamentares Von Cramon: Pse nuk fokusoheni në liberalizimin e vizave për Kosovën

Grenell i reagon europarlamentares Von Cramon: Pse nuk fokusoheni në liberalizimin e vizave për Kosovën

OBSH DEKLARON FAZËN E RE TË RREZIKSHME TË KORONAVIRUS

OBSH DEKLARON FAZËN E RE TË RREZIKSHME TË KORONAVIRUS

PDK nesër shënon Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve

PDK nesër shënon Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve

A mund të bëhet shërbimi ushtarak obligativ?

A mund të bëhet shërbimi ushtarak obligativ?

Pacolli thotë se ka ngritur zërin nga 2007-ta për atë që SHBA-ja po potencon tani

Pacolli thotë se ka ngritur zërin nga 2007-ta për atë që SHBA-ja po potencon tani

Njohësit e arsimit thonë që Testi i Arritshmërisë dhe Maturës nuk duhet të anashkalohen

Njohësit e arsimit thonë që Testi i Arritshmërisë dhe Maturës nuk duhet të anashkalohen

BE-ja në korrik do të negociojë për buxhetin dhe fondin e rimëkëmbjes

BE-ja në korrik do të negociojë për buxhetin dhe fondin e rimëkëmbjes