Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

15.08.2019 10:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit përmes një komunikate për media bën të ditur se do të hyjë në grevë një orëshe më 19 gusht, derisa më 20 gusht greva do të jetë dy orë, kurse më 21 do të kenë grevë gjithëditore.

Deri te ky vendim Sindikata thotë se ka ardhur pas dështimit për të gjetur një zgjidhje me menaxhmentin e Aeroportit.

“Pas shumë përpjekjeve dhe kërkesave të shumta drejtuar menaxhmentit të Aeroportit për të dialoguar dhe për t’i zgjidhur çështjet tona në mënyrë paqësore deri më tani nuk kemi pranuar ndonjë ftesë apo gatishmëri nga ana e menaxhmentit për të dialoguar. Ne kemi shterruar të gjitha mënyrat dhe mundësitë paqësore për dialog”, thuhet në komunikatë.

Tutje Sindikata shton se punëtorët janë të vendosur në kërkesat e tyre për çka edhe kanë vendosur përmes delegatëve të tyre të shkojnë në grevë, siç kishin paralajmëruar në protestën paqësore të mbajtur më 8 gusht.

“Me datën 19.08.2019 do të kemi grevë një orëshe duke filluar prej orës 08:00-09:00 sipas kohës lokale. Me datë 20.08.2019 greva do të jetë dy orëshe duke filluar nga ora 08:00 -10:00, derisa me datën 21 do të mbajmë grevë gjithëditore”, thuhet në komunikatë.

Konfirmohet se në këtë grevë do të marrin pjesë të gjithë punëtorët e shërbimeve që nuk janë të rëndësisë jetike.

“Ftojmë menaxhmentin që të koordinohet me Sindikatën për të caktuar minimumin e shërbimeve në mënyrë që të garantohet siguria dhe të evitohet çfarëdo rrezikimi i jetës dhe sigurisë. Greva do të ndërpritet nëse vjen deri te ndonjë rast emergjent i paparashikueshëm. Poashtu, ftojmë menaxhmentin që të hapë dyert për dialog me Sindikatën në mënyrë që greva të ndalohe”, thotë Sindikata.

Sindikata me këtë rast u kërkon falje bashkëatdhetarëve për këto zhvillime.

“Ne e dimë se tani është një fluks i madh i bashkëatdhetarëve tanë që fluturojnë përmes aeroportit Adem Jashari, të cilëve ju kërkojmë falje për këto zhvillime, të cilat po ndodhin jo me fajin tonë”, thuhet në komunikatë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

Sindikata e Punëtorëve të Aeroportit do të hyjë në grevë më 19-21 gusht

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Trump jep edhe një vit afat për zgjidhjen e nyjës së Kosovës

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

Beogradi nuk i bindet SHBA-së në raport me Kosovën

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

AKI-ja vë llupën mbi 37 shefat e misioneve diplomatike

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Nisma i kundërpërgjigjet LDK-së: Ju dhe PDK-ja i larguat 150 mijë qytetarë nga Kosova

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Zeka: Dorëheqja e Haradinajt nuk ka lidhje me Gjykatën Speciale

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Arelena Shala zgjidhet rreshtere majore në Akademinë ushtarake West Point në SHBA

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Botsan-Kharchenko: Nëse na kërkohet, marrim pjesë në dialog – marrëveshja të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Bekë Berisha nuk e pranon bakllavën për ditëlindje, dikush mendon t’i dhurojë një “bombë”

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Sulmohet Konsullata e Kosovës në Danimarkë, Pacolli akuzon huliganët serbë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Tomor Morina kthehet në Kosovë

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Dikur Veseli i çonte mesazhe të rënda Haradinajt, tash nuk po guxon ta përmend taksën

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Zaev ashpërson fjalorin, reagime në Maqedoninë e Veriut

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike

Kosova ndërmjet mbajtjes së zgjedhjeve dhe Qeverisë teknike