Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

30.03.2020 08:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Simptomat e para në Wuhan, Kina ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha rreth Koronavirusit dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore

Një nga pacientët e parë me koronavirus në Wuhan, Kinë, ka rrëfyer se si kishte filluar e gjitha dhe ka bërë kritika ndaj institucioneve vendore.

“Shumë më pak njerëz do të kishin vdekur” nëse qeveria kineze do të ndërmerrte veprime më shpejt, tha ajo në një intervistë në shkurt për The Wall Street Journal.

Wei Guixian, 57 vjeçe, një shitëse e ushqimeve të detit në tregun Hua’nan të Wuhan, ishte ndër 27 pacientët e parë që supozohet se u infektuan meckoronavirus, i cili shkakton një sëmundje të frymëmarrjes të njohur si COVID-19.

Asaj simptomat e para i ishin shfaqur në 10 dhjetor të vitit të kaluar, dhe u dërgua në Wuhan Union Hospital për trajtim më pak se një javë më vonë.

Ajo kujtoi si mjekët e saj e përshkruanin sëmundjen si “shumë serioze” dhe “të pamëshirshme”, sipas The Journal dhe New York Post.

Gjatë një rrëfimi të saj ajo gjithashtu ka kujtuar se si vajzat e saj ishin gjendur pranë saj në spital.

“Njëra nga vajzat më prekte shumë shpesh, nga frika se do të vdisja”, ka rrëfyer ajo.

Si rezultat, shkruan Business Insider, shitësit e tjerë nga i njëjti treg filluan të kontrollohen shpejt në spital.

Wei u shërua dhe u largua nga spitali në janar. Ajo tha se beson se kontraktoi sëmundjen përmes një tualeti komunal të ndarë me njerëzit e tjerë në treg.

Pavarësisht se ajo kontraktoi sëmundjen në mesin e dhjetorit dhe, Organizata Botërore e Shëndetit mori për herë të parë lajmet për koronavirusin në 31 dhjetor.

Kjo pasi që, sipas Business Insider, mjekët që trajtuan pacientët me koronavirus të hershëm u detyruan gjithashtu të heshtnin nga qeveria kineze.

Zyrtarët kinezë kanë ndaluar që prej atëherë tregje të tilla – ku shiten kafshët e gjalla dhe të ngordhura, shpesh në kushte të dobëta sanitare – dhe tregtia e kafshëve të gjalla.

Qeveria kineze miratoi gjithashtu një bllokim të paparë në disa provinca në vend, duke prekur dhjetëra miliona banorë.

Ndërkohë, që nga ato ditë, deri më tani bota ka parë mbi 600 mijë raste të të prekurve dhe më shumë se 28 mijë që kanë gjetur vdekjen nga koronavirusi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje

Grupi për Legalizim: Mund të aplikojnë për t’i legalizuar ndërtimet pa leje

Kurti: Luan Haradinaj figura e përkryer e viteve ’90, student në Shqipëri dhe luftëtar në Kosovë

Kurti: Luan Haradinaj figura e përkryer e viteve ’90, student në Shqipëri dhe luftëtar në Kosovë

“Shteti shqiptar të vret në gjumë”/ Apeli për ndihmë i mbesës së shkrimtarit të famshëm

“Shteti shqiptar të vret në gjumë”/ Apeli për ndihmë i mbesës së shkrimtarit të famshëm

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Rama për raportin e ‘Freedom House’: Shqipëria, vendi me ideksin më pozitiv të lirive demokratike në Ballkanin Perëndimor

Rama për raportin e ‘Freedom House’: Shqipëria, vendi me ideksin më pozitiv të lirive demokratike në Ballkanin Perëndimor

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Ndaj dy personave  paraburgim për dhunë në familje

Ndaj dy personave paraburgim për dhunë në familje

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente