Simptomat e mungesës së kromit

14.06.2018 06:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Simptomat e mungesës së kromit

Kromi është një mineral i cili është thelbësor për shëndetin e të gjithë organizmit. Megjithatë, studimet kanë treguar se një numër i madh i njerëzve vuajnë nga mungesa e tij. Mungesa e këtij minerali mund ta dëmtojë në mënyrë të ndjeshme cilësinë e jetesës.

Marrja e kromit është veçanërisht e rëndësishme gjatë sezonit të festave, sepse ky mineral është thelbësor për shpërbërjen e sheqernave dhe nishestesë.

Roli i kromit në trup

Kromi e kryen një varg të funksioneve vitale në trupin tonë, duke përfshirë:

– ruajtjen e shëndetit të arterieve;
– ruajtjen e shëndetit të zemrës;
– kontrollin e dëshirës së madhe për ëmbëlsira;
– parandalimin e ndryshimeve të papritura të gjendjes shpirtërore;
– ruajtjen e një peshe të shëndetshme të trupit;
– ruajtjen e nivelit stabil të sheqerit në gjak;
– ruajtjen e nivelit stabil të energjisë.

Simptomat e mungesës së kromit

Një pjesë e madhe e këtyre simptomave në fakt ngjan me simptomat e problemeve të tjera shëndetësore. Kjo është arsyeja se pse është e rëndësishme që të kemi vizita të rregullta mjekësore dhe të kemi kujdes me marrjen e të gjitha komponimeve të rëndësishme ushqyese.

Disa simptoma janë:

– Nivelet e larta të kolesterolit
– Vështirësi me tretjen e sheqerit ose alkoolit
– Nivelet e larta të triglicerideve
– Hipoglikemia (niveli i sheqerit në gjak është i ulët kronikisht)
– Diabeti (edhe pse diabeti është i lidhur me faktorë të tjerë, mungesa e kromit është shpesh një prej tyre).

Burimet e kromit

• birra
• tharmi
• perimet me gjethe të gjelbra
• bishtajoret
• patatet
• drithërat dhe buka.

Kromin e gjejmë edhe në kallam të sheqerit. Por për fat të keq industria ushqimore e eliminon këtë mineral gjatë prodhimit të sheqerit të bardhë.

Kërkesa e rekomanduar ditore

Konsumi i rekomanduar ditor i kromit është 20 deri në 120 mikrogramë. Megjithatë, shumë ekspertë besojnë se do të ishte edhe më mirë në qoftë se në ditë merrni 200-290 mikrogramë të kromit. Besohet se atletët përballen me rrezikun jashtëzakonisht të lartë të mungesës së kromit për shkak të konsumit të lartë të energjisë në baza ditore.

Suplementet e kromit

Nutrologët besojnë se kromin është më mirë ta konsumoni përmes ushqimit, sepse suplementet e kromit përmbajnë forma të ndryshme të kromit. Kjo është pikërisht arsyeja se pse secili person do të reagojë ndryshe ndaj një lloji të caktuar të kromit.

Nëse merrni suplemente të kromit, kushtoni vëmendje reagimit të trupit. Zakonisht duhet marrë rregullisht krom gjatë një periudhe prej disa muajsh për t’i vërejtur ndryshimet e para. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!