Si të zbardhim dhëmbët në kushte shtëpie

10.02.2016 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të zbardhim dhëmbët në kushte shtëpie

Zbardhja e dhëmbëve është një mënyrë e rëndësishme për shumë persona. Ekzistojnë mënyra të ndryshme natyrale që ndihmojnë në zbardhjen dhe mirëmbajtjen e dhëmbëve. Indianët e lashtë përdornin një mënyrë të veccantë për zbardhjen e dhëmbëve.

Kjo teknikë jo vetëm që zbardh dhëmbët, por është një eliksir i vërtetë për lëkuren, duke i dhënë asaj shkëlqim dhe butësi. Këtë e rekomandojnë ekspertët e shëndetit dhe bukurisë në qendrat më të famshme të botës.

Një tjetër efekt që ky trajtim i bërë në shtëpi ka për dhëmbët, është edhe zhdukja e pllakëzave që formohen në pjesët anësore të dhëmbëve.

Ekspertët shpjegojnë se vaji i arrës së kokosit përmban disa acide shumë të rëndësishme. Për higjienën orale, mes të cilave acidi laurik, i njohur për aftësinë luftuese ndaj mikrobeve që shkaktojnë ënjtje.

Shumë njerëz janë të kënaqur nga kjo mënyrë për të trajtuar dhe zbardhur dhëmbët në shtëpi, pasi ka edhe një kosto shumë të ulët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Jennifer Lopez vjen me një këngë të re

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Challandes: Nuk jam i kënaqur me fitoren 1:0

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Demi i heq të gjitha dhe pozon e zhveshur

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Florent Hasani shënon golin e parë kundër Gjibraltarit

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni

Kardashianët pretendente për të fituar çmim në këtë ceremoni