Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

11.01.2019 20:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Nëse jeni të shqetësuar nga djersitja e tepruar dhe era e trupit, këshillat e mëposhtme mund t’ju ndihmojnë.

Ka njerëz të cilët djersen tepër, dhe për ta kjo paraqet një problem. Djersitja e tepërt quhet hiperhidrosis, dhe kjo mund të jetë gjithashtu e trashëgueshme.

Shkaku është pabarazitë hormonale, eksitimi emocional, ushqimet pikante, stërvitjet, dhe stresi. Situatat e pakëndshme do t’i përballoni më lehtë në qoftë se ju do të ndiqni disa këshilla.

Toksinat largohen nga uji

Uji jo vetëm që pastron trupin tuaj, por pengon erën në sqetull. Së paku dy dushe në ditë do të ndihmojnë njerëzit të cilët djersen tepër për..

Vishni rroba pambuku

Veshja me rroba pambuku ndihmon lëkurën tuaj për të marrë “frymë” dhe në këtë mënyrë nuk do të ketë djersë të tepruar. Shmangni pëlhurat që krijojnë acarim të lëkurës dhe të ngrohjes, duke rezultuar në djersitje e tepruar.

Përdorni limon

Limoni ndihmon në zvogëlimin dhe parandalimin e djersës, sidomos në sqetull. Ju mund ta vini një gjysmë limoni nën sqetull. Nëse ju përjetoni një acarim të butë, mos u shqetësoni, por në qoftë se ka një skuqje të lëkurës, duhet shmangur limonin.

Deodorantët dhe shkopinjtë kundër djersës

Deodoranti dhe shkopinjtë kundër djersës janë efektive në parandalimin e shfaqjes së erës së pakëndshme. Por ata nuk veprojnë në mënyrë të barabartë për të gjithë personat, dhe jo gjithherë është zgjidhja më e mirë. Ata mbyllin poret dhe parandalojnë akumulimin e djersës në sipërfaqe të lëkurës. Edhe pse këto veprojnë shumë shpejt, kimikatet në to të shkaktojnë efekte anësore të tilla si irritim dhe njollë e lëkurës.

Hani shëndetshëm dhe humbni peshë

Ngrënia e ushqimit të shëndetshëm dhe humbje peshe do të ndihmojnë për të luftuar djersitjen e tepruar. Nëse pesha juaj është normale, në dietën tuaj përfshini më shumë fibra dhe shmangni erëzat. Kjo do të shpëtoj trupin tuaj nga toksinat.

Uthulla

Ndoshta kjo është një surprizë për ju, por me të vërtetë uthulla ndihmon njerëzit të cilët djersën tepër. Është e nevojshme në mbrëmje para gjumit ta bëni lëkurën me uthull dhe ta lini të thahet. Në mëngjes, sigurohuni që të bëni një dush.

Vizitoni mjekun

Vizitat mjekësore dhe testet janë mënyra e saktë për të zbuluar shkakun e saktë të djersitjes së tepruar. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë

Qiramarrësit shfaqin brushat e dhëmbëve që i gjetën në banesa (Foto)

Qiramarrësit shfaqin brushat e dhëmbëve që i gjetën në banesa (Foto)

Shoferja ndali autobusin për të marrë një fëmijë që po lëvizte këmbëzbathur (Video)

Shoferja ndali autobusin për të marrë një fëmijë që po lëvizte këmbëzbathur (Video)

Barca e mendon huazimin e Moratas

Barca e mendon huazimin e Moratas

Doni zgjidhje për ushqime të shijshme dhe të sigurta? Tani mundeni!

Doni zgjidhje për ushqime të shijshme dhe të sigurta? Tani mundeni!

Zyrtare: Manolo Gabbiadini kthehet në Serie A, nënshkruan me Sampdorian

Zyrtare: Manolo Gabbiadini kthehet në Serie A, nënshkruan me Sampdorian

Arrestohet një punonjës i Huawei në Poloni, akuzohet për spiunazh kibernetik

Arrestohet një punonjës i Huawei në Poloni, akuzohet për spiunazh kibernetik

Fansat e UEFA-s zgjedhin ekipin e vitit 2018, nuk mungojnë yje si Modric, Messi dhe Ronaldo

Fansat e UEFA-s zgjedhin ekipin e vitit 2018, nuk mungojnë yje si Modric, Messi dhe Ronaldo

Chelsea po mendon ta padisë Bayernin në FIFA për Hudson-Odoin

Chelsea po mendon ta padisë Bayernin në FIFA për Hudson-Odoin

Apple do të qëndrojë me tre iPhone në 2019, njëri me ekran LCD

Apple do të qëndrojë me tre iPhone në 2019, njëri me ekran LCD