Si të shpëtohet biznesi/ Sugjerimet e këshillit të investimeve për qeverinë dhe pushtetin lokal

16.04.2020 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Këshilli i investimeve shqiptare ka renditur një sërë sugjerimesh në adresë të qeverisë në mënyrë që bizneset shqiptare mos të shkojnë drejt kolapsit.

Ato janë:

“Sigurimin e pagesës minimale për të gjithë punonjësit pa dallim. Përkohësisht të merren masa për mbrojtjen e prodhimit vendas. Plan emergjent dhe konkret për biznesin e vogël dhe të mesëm në sektorin e hotelerisë. Akordimi granteve ose kredive me interes 0% për mbështetje të nevojave për likuiditet të kompanive turistike”.

Megjithëse qeveria thotë se nëse do ketë ndërhyrje tek sigurimet shoqërore, atëherë hapet një gropë e madhe tek pensionet në të ardhmen, ky këshill i sugjeron qeverisë të bëjë lehtësime edhe në çështjet që lidhen me sigurimet shoqërore dhe tatimet.

“Pezullimin e Sigurimeve Shoqërore, rritje e pagesës direkte për biznesin e vogël me paketën 35.000 lekë. Mospagim i kontributeve dhe çdo lloj tatimi për tre muaj si edhe pagesë me këste të detyrimeve dhe tatimit të mëparshëm të fitimit”.

Këshilli Investimeve bën disa sugjerime që lidhen drejtpërdrejtë me Bankën e Shqipërisë.

“Printim të monedhave të reja nga Banka Qendrore dhe shpërndarjen e tyre popullit që të rritet konsumi dhe të forcohen bizneset. Manovra financiare për forcimin e Lekut”.

“Miratimin e amnistisë fiskale dhe penale në mënyrë që leku që rri i fshehur të hidhet në treg dhe bankat të detyrohen të japin kredi me interes 1-2 % duke lehtësuar edhe procedurat për marrjen e kredisë”.

Nuk mungojnë sugjerimet edhe për njësitë e qeverisjes vendore.

“Të hiqet taksa vendore, si taksa tabelë,taksa e arsimit, taksat për sipërfaqe shërbimi apo ndonjë taksë tjetër vendore që do të lehtësojnë aktivitetet e bizneseve. Ulje me 20% të taksave vendore për këtë vit”.

/topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor