Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë

10.12.2019 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të ruani të freskëta bananet tuaja për një javë

Ju blini banane, por nuk keni për t’i ngrënë ato, kështu që kur ato bëhen të zeza, zakonisht përfundojnë në plehra.

Me këtë trik të dobishëm, bananet do të qëndrojnë të freskëta, të forta, të shijshme dhe kryesisht të verdha më gjatë.

Bananet janë shumë të shëndetshme, përmbajnë shumë minerale, vitamina dhe fibra dhe janë të mira për t’u ngrënë çdo ditë. Banania e pjekur ka njolla të vogla kafe dhe është shumë e ëmbël. Njollat formohen ndërsa një enzimë zhvillohet në këtë frutë që përshpejton procesin e pjekjes.

Në disa dhoma, bananet piqen më shpejt – në një apartament që nxehet në njëzet gradë Celsius. Njollat kafe janë një shenjë e mirë që banania po piqet. Sidoqoftë, zonat e mëdha kafe ose kur banania është nxirë plotësisht janë të këqija, është një shenjë që është e pjekur dhe ka shije të keqe.

Çfarë duhet të bëni për të mbajtur banane të freskëta për më gjatë?

E vetmja gjë që ju nevojitet janë foli transparente që ndoshta keni tashmë në kuzhinën tuaj. Thjesht mbështillni bananet me pak foli, pasi kjo ngadalëson procesin e pjekjes dhe do të habiteni se sa mirë funksionon. Bananet që i ruani në këtë mënyrë mund të qëndrojnë të freskëta për një javë,

Top Channel

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

FA Cup, kalojnë Man.City e Man Utd/ Napoli frenon Juven

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kupa “Nëna Terezë” bashkon skuadrat nga Kosova dhe Shqipëria

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)