Si të parandaloni përhapjen e infeksionit në ambiente të mbyllura?

13.10.2020 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të parandaloni përhapjen e infeksionit në ambiente të mbyllura?

Ndërsa miliarda euro po shpenzohen për të studiuar vaksinën COVID-19, ekspertët thonë se ka diçka që mund t’ju ndihmojë të shmangni virusin dhe nuk kushton asgjë – hapni një dritare.

Ka prova në rritje që sugjerojnë se ajri që qarkullon në ambiente të mbyllura kontribuon në përhapjen e grimcave që shkaktojnë infeksionin.

Kjo re e imët me grimca të vogla, e njohur si aerosole, mund të qëndrojë në ajër për një kohë të gjatë dhe për orë të tëra, dhe në atë rast, thjesht ndihma për dorezën e dritares mund të ndihmojë.

Epidemiologu Antoine Flahault e krahasoi atë me pirjen e duhanit.

“Çfarë do të bësh kur dhoma është e tymosur? Hap dritaren për të lënë tymin” të dalë “nga dhoma. Është e njëjta gjë me ato re virale të padukshme”, tha ai.

Sa ajrosje nevojiten për të “shpërndarë” aerosolin?

“Shumë. Ne rekomandojmë riciklimin e plotë të ajrit në dhomë të paktën gjashtë herë në orë,” tha Flahault, drejtor i Institutit të Shëndetit Global në Universitetin e Gjenevës.

“Gjashtë herë në orë është ajo që keni në vagonin e trenit super të shpejtë ose në një aeroplan, ku cilësia e ajrit është shumë e mirë. Por në shumicën e hapësirave të mbyllura nuk kemi atë nivel ventilimi,” shtoi ai.

Dritaret e hapura, natyrisht, nuk janë masa e vetme.

“Kufizoni numrin e njerëzve që qëndrojnë në të njëjtën dhomë, mos qëndroni atje shumë gjatë, mbani një maskë gjatë gjithë kohës, lani duart rregullisht dhe përpiquni të mos flisni ose të bërtisni shumë”, theksoi Flahault.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kohët e fundit përfshinë një seksion të brendshëm në rekomandimet e saj për të luftuar përhapjen e koronavirusit.

“Shmangni hapësirat e mbyllura dhe siguroni ajrosjen e duhur duke futur sa më shumë ajër të pastër”, thuhet në faqen e tyre të internetit.

Megjithëse koronavirusi transmetohet kryesisht nga pikat, CDC ka përfshirë zyrtarisht aerosolet midis mënyrave të transmetimit të virusit.

Ekspertët në shumë vende kanë avokuar për muaj me radhë për masa më rigoroze për të luftuar kërcënimin e aerosoleve, të cilat në fillim të pandemisë mezi u përmendën në udhëzimet e shëndetit publik.

Gjermania është një nga vendet që zyrtarisht i rekomandon popullatës hapjen e dritareve dhe ajrosjen e ambienteve.

Kancelarja Angela Merkel tha muajin e kaluar se ajrosja “mund të jetë një nga masat më të lira dhe më efektive për të frenuar përhapjen e pandemisë”.

Mjeku gjerman Bernhard Junge-Hulsing këshillon njerëzit të mbajnë dritaret e hapura edhe kur temperaturat bien.

“Ju gjithmonë mund të vishni një triko nëse jeni të ftohtë gjatë procesit”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të parandaloni përhapjen e infeksionit në ambiente të mbyllura?

Si të parandaloni përhapjen e infeksionit në ambiente të mbyllura?

Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

Vojvoda mesazh tifozëve: Më shumë se lojtarët, askush nuk dëshiron të fitoj

Vojvoda mesazh tifozëve: Më shumë se lojtarët, askush nuk dëshiron të fitoj

Cristiano Ronaldo rezulton pozitiv me Covid-19

Cristiano Ronaldo rezulton pozitiv me Covid-19

I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Real Madridi pas Erling Haalandit

Real Madridi pas Erling Haalandit

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar