Si të fshihni vendndodhjen tuaj nga Facebook Messenger

02.06.2015 21:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Facebook vendosi të ndajë aplikacionin e saj të mesazheve nga furnizuesi i lajmeve, duke detyruar përdoruesit që të shkarkojnë aplikacionin Messenger.

Por ky aplikacion për pajisjet mobile është bërë shumë problematik këto ditët e fundit, pasi i jep mundësi përdoruesve të monitorojnë vendndodhjen e miqve në momentin që ata i shkruajnë njëri-tjetrit.

Si të fshihni vendndodhjen tuaj nga Facebook Messenger

Një mekanizëm për shfletuesin Google Chrome mund të tregojë se ku ndodheni ju kur dërgoni mesazh tek dikush tjetër. Ky program quhet Marauders Map dhe është krijuar nga një student bashkë me një punonjës të ardhshëm të Facebook-ut, Aran Khanna.

Nëse doni që të mos tregohet më vendndodhja juaj kur i dërgoni mesazh dikujt nëpërmjet Facebook Messenger, atëherë duhet të ndiqni këto udhëzime:

Android

Shkoni tek Messenger>Settings>Location dhe çaktivizoni kutinë që lejon mesazhet të përfshijnë vendndodhjen tuaj. Për të qenë më të sigurt, shkoni tek Settings (tek telefoni ose tableti), pastaj shkoni tek shërbimet Location>autorizimet Location, klikoni tek aplikacioni Messenger dhe zgjidhni opsionin “Reject” nga menuja në të djathtën.

iOS

Shkoni tek Settings>Privacy>Location, klikoni tek aplikacioni Messenger dhe zgjidhni opsionin “Never”.

Si të fshihni vendndodhjen tuaj nga Facebook Messenger.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Dropbox i ri dëshiron të jetë qendra e përditshmërisë suaj

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor