Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

11.01.2019 11:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

Ka menyra si mund të eliminohen.

Pervec ndërhyrjeve kirugjikale është e rëndësishme të dini se në mënyrë që ato të mos shfaqen sërish duhet të bëni ndryshime në stilin tuaj të jetës dhe të përdorni trajtime të ndryshme.

Më poshtë do ju shpjegojmë pse hudhra mënyra ideale për t’i eliminuar venat varikoze dhe si duhet të veproni:

Tregohuni të vëmendshëm!

Vetitië e hudhrave për të eliminuar variçet

Megjithëse nuk mund të arrihet një eliminim total i venave varikoze dhe venave që ngjasojnë me një rrjetë merimangash, hudhra është një mjet i shkëlqyeshëm natyror për të parandaluar, zvogëluar dhe zbutur të gjitha simptomat që ato shkaktojnë.

Hudhra ka alicin dhe ajoene, që janë komponime sulfuroze që përmirësojnë qarkullimin e gjakut duke parandaluar kështu enët e gjakut të inflamohen dhe formimin e mpiksjes së gjakut.

Ka veti shumë të fuqishme anti-inflamatore që në këtë rast janë ideale për të ulur ënjtjen e variçeve dhe për të zvogëluar parehatinë që mund të shkaktojnë, të tilla si dhimbje, ndjesi shpimi, rëndesë etj.

Ajo ka kuercetin, që është një flavonoid dhe ndihmon në forcimin e venave dhe enëve të gjakut.

Mbron arterien e aortës dhe në këtë mënyrë, favorizon që gjaku që pompon zemrën të shpërndahet në mënyrë korrekte.

Mjekim në kushtet e shtëpisë me vaj ulliri dhe hudhër

Përbërësit: 5 thelpinj hudhër, 3 lugë vaj ulliri, ½ lëng limoni

Përgatitja: Qërojini hudhrat dhe shtypini të gjitha.

Hidhini hudhrat e shtypura në një kavanoz qelqi, shtoni vajin e ullirit si dhe lëngun e sapo shtrydhur të limonit.

Mbylleni kavanozin dhe tundeni me gjithë forcën tuaj në mënyrë që të gjithë përbërësit të përzihen shumë mirë së bashku.

Vendoseni kavanozin në një vend të errët, të ftohtë, pa lagështirë dhe lëreni të qëndrojë aty gjatë natës.

Mëngjesit tjetër, largoni përbërësit dhe kulloni lëngun.

Vendoseni lëngun në një kavanoz tjetër të pastër dhe mund ta përdorni për të larguar varicet.

Si ta aplikoni:

Lyeni pjesën e këmbës ku ka shumë variçe me përzierjen e përftuar dhe shpërndajeni nëpër këmbë me lëvizje rrethore.

Bëjini masazh këmbës dhe shtoni pak presion tek gishtërinjtë në mënyrë që të përmirësoni qarkullimin e gjakut.

Lëreni trajtimin të funksionojë për një orë derisa lëkura ta ketë absorbuar plotësisht.

Më pas shplajeni këmbën me ujë të bollshëm të ftohtë ose të ngrohtë.

Përsëriteni trajtimin rreth tre herë në javë mundësisht aplikojeni natën para se të flini gjumë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

Si të eliminoni venat me hudhra – Rezultat i shpejtë dhe do ju mahnisë

Neymar e ka thirrur pesë herë Barcelonën për t’u rikthyer

Neymar e ka thirrur pesë herë Barcelonën për t’u rikthyer

Ka shumë borë në tokë? Majmunët në Japoni kanë gjetur një mënyrë kreative për të udhëtuar! (Video)

Ka shumë borë në tokë? Majmunët në Japoni kanë gjetur një mënyrë kreative për të udhëtuar! (Video)

Chelsea refuzon ofertën e Barcelonës me para dhe Malcom për Willianin 

Chelsea refuzon ofertën e Barcelonës me para dhe Malcom për Willianin 

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon pamjet “më të frikshme”! (Foto/Video)

Bora dhe akulli bllokojnë qytetin, banorët garojnë se kush po publikon pamjet “më të frikshme”! (Foto/Video)

Trepça përforcohet me amerikanin CJ Wilson

Trepça përforcohet me amerikanin CJ Wilson

Dëmton veshkat: Nuk duhet tepruar me suplemente të vitaminës C

Dëmton veshkat: Nuk duhet tepruar me suplemente të vitaminës C

Qyteti kinez me ‘varrezën për biçikleta’: Të braktisura edhe pse krejtësisht funksionale (Foto)

Qyteti kinez me ‘varrezën për biçikleta’: Të braktisura edhe pse krejtësisht funksionale (Foto)

Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Ushqimi i shëndetshëm – miku “më i madh i trurit”

Mourinho: Kthimi në Inter ose Real Madrid do të ishte një nder i madh

Mourinho: Kthimi në Inter ose Real Madrid do të ishte një nder i madh

Lg prezanton një monitor super të gjerë 49-inç

Lg prezanton një monitor super të gjerë 49-inç

Barcelona me ofertë për Willianin, Malcom plus para për ta transferuar brazilianin

Barcelona me ofertë për Willianin, Malcom plus para për ta transferuar brazilianin

Marotta: Tifozët duhet të jetë të qetë për Icardin

Marotta: Tifozët duhet të jetë të qetë për Icardin

Lexar është kompania e parë që shet një kartë SD 1TB

Lexar është kompania e parë që shet një kartë SD 1TB

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

Sinjale misterioze arrijnë në Tokë

Real Madridi ka një ‘mbret’ të ri, quhet Vinicius Junior

Real Madridi ka një ‘mbret’ të ri, quhet Vinicius Junior