Si ta nxirrni nga syri i bebes trupin e huaj?

10.01.2019 07:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ta nxirrni nga syri i bebes trupin e huaj?

Lexoni se si duhet të veproni kur bebes tuaj i hyn diçka në sy

Edhe një “torturë” për beben. Megjithatë, nuk është fjala për një problem të madh, transmeton Telegrafi.

Si duhet vepruar?

Duhet marrë një garzë të vogël e të pastër, sipas mundësisë të njomur në tretje prej tre për qind të thartirës borike për sy (Acidi borici pro oculi) – e cila mund të blihet në barnatore dhe me kujdes duhet të nxirret qerpiku apo ajo gjë që i ka hyrë në sy bebes.

Ndonjëherë ndihmon edhe qitja e një apo dy pikëve të tretjes në këndin e syrit, kur fëmija shikon lart, prandaj trupi i huaj vetë do të dalë.

Nëse trupi i huaj apo qerpiku nuk shihen, atëherë duhet me garzë të njomur të fshihet butësisht syri nga këndi i jashtëm.

Ndoshta procedurën do të duhet ta përsërisni, derisa fëmija të pushojë të “fërkojë” syrin.

Në rast që nuk keni garzë sterile, mund të përdorni faculetë letre – sillet nga ana e brendshme, duke mos e prekur me duar pjesën me të cilin nxirret trupi i huaj apo qerpiku.

Kurrë nuk duhet ta bëni me gishta, sado që t’i keni duart të pastra.

Sepse mund të ndodhë që të fusni ndonjë infeksion dhe nga problemi i vogël dhe i parrezikshëm të bëni problem të madh. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një përditësim softueri ka në dorë fatin e njerëzve dhe avionit Boeing 737 Max

Një përditësim softueri ka në dorë fatin e njerëzve dhe avionit Boeing 737 Max

Tashmë mund të krijoni aktivitete në aplikacionin Google Maps

Tashmë mund të krijoni aktivitete në aplikacionin Google Maps

ICT Awards dhe S4J Aftësi për Punë organizuan në qytetin e Vlorës bootkampin e dytë ICTS

ICT Awards dhe S4J Aftësi për Punë organizuan në qytetin e Vlorës bootkampin e dytë ICTS

Bing ka bllokuar 5 milionë reklama për kriptomonedhat në 2018-ën

Bing ka bllokuar 5 milionë reklama për kriptomonedhat në 2018-ën

Përdoruesit e Telegram mund të tërheqin çdo mesazh të dërguar e madje biseda të plota

Përdoruesit e Telegram mund të tërheqin çdo mesazh të dërguar e madje biseda të plota

Tualetet më bizare, rregullime të çuditshme dhe mungesë privatësie (Foto)

Tualetet më bizare, rregullime të çuditshme dhe mungesë privatësie (Foto)

Samsung zbulon datën kur Galaxy Fold do të dalë në shitje në Evropë

Samsung zbulon datën kur Galaxy Fold do të dalë në shitje në Evropë

Real Madridi vëzhgon vogëlushin shqiptar

Real Madridi vëzhgon vogëlushin shqiptar

Kur tetë futbollistë profesionistë luajnë kundër 380 fëmijëve – dhe rezultati përfundon baras (Foto/Video)

Kur tetë futbollistë profesionistë luajnë kundër 380 fëmijëve – dhe rezultati përfundon baras (Foto/Video)

BE injoron paralajmërimet Amerikane për Huawei

BE injoron paralajmërimet Amerikane për Huawei

Sonte fitorja për “kuq e zinjtë” një detyrim

Sonte fitorja për “kuq e zinjtë” një detyrim

Motori i kërkimit në gjuhën Shqipe Gjirafa merr një investim të dytë prej 6.7 milionë dollarësh

Motori i kërkimit në gjuhën Shqipe Gjirafa merr një investim të dytë prej 6.7 milionë dollarësh

A janë të sigurt avionët Boeing Max 8?

A janë të sigurt avionët Boeing Max 8?

Hakerët shpërblehen me makinën që arritën të hakonin

Hakerët shpërblehen me makinën që arritën të hakonin

Shfletuesi Edge i bazuar në Chrome publikohet online

Shfletuesi Edge i bazuar në Chrome publikohet online

Aris Ismajli talent i madh i futbollit

Aris Ismajli talent i madh i futbollit