Si po mundohet Serbia t’i fusë mallrat ilegalisht në Kosovë

13.05.2019 23:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si po mundohet Serbia t’i fusë mallrat ilegalisht në Kosovë

Sipas Bahri Berishës, drejtor i Doganës së Kosovës, ka informata se shteti serb po mundohet të ndihmojë importuesit që të kalojnë nëpër rrugë malore për të ikur nga taksa dhe për të importuar më lehtë mallrat në Kosovë.

Ai ka thënë në KTV se shteti serb po e sfidon Kosovën, por ka shtuar se pavarësisht taksës së vendosur, nuk është lejuar rritje e kontrabandës.

“Kemi informata se Serbia po ndihmon maunet që të kalojnë nëpër rrugë malore, që janë disa rrugë për automjete, jo ndoshta në pesha të rënda, por 5 apo 6 ton mund të kalohen nëpër rrugë malore”, ka thënë ai.

Sipas tij, kjo më së shumti bëhet nga grupet kriminale që synojnë profit më të madh me produkte të caktuara, por për shkak të taksës kontrabandimi po synohet të bëhet më shumë edhe për produkte ushqimore, barna e kozmetikë.

Sipas tij, ka pasur raste të kontrabandës kur është provuar nga shtete të tjera fillimisht t’i importojnë në Maqedoni e më pas përmes rrugëve malore t’i fusin në Kosovë.

Ai ka thënë se në vitin 2018 kanë pasur rreth 2 milionë euro produkte të falsifikuara. Këtu ka theksuar se është një ligj i veçantë për mbrojtjen e markave dhe aty verifikohet nëse produkti është fals. Për vitin 2019, ka thënë se shifra ka arritur në një milion euro.

Sipas tij, mbi 2 milionë euro mallra janë konfiskuar në vitin 2018.

Berisha po ashtu ka thënë se më shumë se dhjetë zyrtarë të Doganës janë në hetime.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës