Si pasoj e përhapjes së koronavirusit dhe rritjes së numrit të rasteve, qeveria po shqyrton kufizimi i lëvizjes së qytetarëve

23.03.2020 20:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si pasoj e përhapjes së koronavirusit dhe rritjes së numrit të rasteve, qeveria po shqyrton kufizimi i lëvizjes së qytetarëve

Lëvizet e qytetarëve të Kosovës mund të kufizohen. Krejt kjo si pasoj e përhapjes së koronavirusit dhe rritjes së numrit të rasteve.

Madje një ide të tillë si preventivë për parandalimin e COVID 19 e ka dhënë ministri i Shëndetësisë Arben Vitia.

Këtë e ka konfirmuar për T7 zëdhënësi i qeverisë Përparim Kryeziu përmes telefonit.

Por sipas tij për një gjë të tillë ende nuk është vendosur.

Sipas Kryeziut diskutime të tilla janë zhvilluar edhe më herët, por që një gjë e tillë nuk është bërë publike për të mos krijuar panik tek qytetarët.

Ndërkohë njohësit e fushës së sigurisë thonë së qeveria e ka për obligim që të mbledh një ekip për ti marrë hapat e mëtutjeshëm.

Po ashtu sipas Ramajt mungon edhe strategjia kombëtare e sigurisë e cila do të kishte sqaruar shumë gjëra.

Ndryshe nga Kosova disa nga vendet e rajonit tashmë kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme duke kufizuar lëvizjet e qytetarëve për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Sot dy fluturime nga Prishtina

Sot dy fluturime nga Prishtina

Ulje temperaturash në pranverë

Ulje temperaturash në pranverë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri