Si ndikon selfi në shëndetin mendor?

24.09.2020 09:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ndikon selfi në shëndetin mendor?

Selfi është bërë një temë shumë interesante për studiuesit, të cilëve popullariteti i autofotografisë u ka hapur probleme kërkimore të ndikimit të saj në shëndetin mendor të të rinjve dhe të rriturve.

Një selfi është një foto që zakonisht shpërndahet përmes mediave sociale. Edhe pse njerëzit gjithmonë kanë dashur të bëjnë fotografi të tyre dhe njerëzve të tjerë, me një aparat fotografik selfi kjo ka sjellë një efekt ekstrem.

Edhe pse në shikim të parë një selfi nuk është asgjë domethënëse, është interesante që shumë nuk e dinë që selfi i tepërt ka shkaktuar aksidente fatale në vitet e fundit dhe është gjetur një lidhje e fortë midis selfi dhe narcizmit, mungesës së vetëvlerësimit, vetmisë, depresionit dhe shumë problemeve të tjera. që lidhen me shëndetin mendor.

Studiuesit zhvilluan një shkallë në lidhje me përdorimin e autografëve në të cilën ata morën nga të anketuarit gjashtë arsye kryesore pse bëjnë selfi:

-konkurs shoqëror – për të marrë më shumë miq dhe ndjekës në rrjetet sociale,

-duke kërkuar vëmendje – për të marrë më shumë vëmendje nga njerëzit e tjerë,

-ndërtimi i vetëbesimit – të kesh një mendim më pozitiv për veten tënde,

-prezantimi i mjedisit – bërja e vetë-fotografive në vende të caktuara në natyrë në mënyrë që të ndiheni mirë dhe t’u tregoni të tjerëve,

-modifikimi i humorit – për t’u ndjerë më mirë dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore,

-harmonizimi subjektiv – në mënyrë që të përshtatet në bashkësinë shoqërore.

Rezultatet e hulumtimit treguan se njerëzit që bëjnë dhe publikojnë tepër selfi janë më shpesh të motivuar për një sjellje të tillë për shkak të kërkimit të vëmendjes, prezantimit të mjedisit dhe konkurrencës sociale, transmeton KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?