Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

09.03.2019 16:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Që nga momenti kur ne e konsumojmë një pije alkoolike, trupi jonë e absorbon atë. Depërtimi i alkoolit në organizëm,  së pari bëhet me anë të qelizave absorbuese të lukthit, duke kaluar më pas në gjak me anë të së cilit depërton nëpër pjesë të tjera të tupit. Alkooli arrinë të depërtojë në  tru pas 5 minuta dhe jep efektet e tij pas 10 minutave.

Por si ndikon alkooli në tru?

Alkooli ndërhyn në shumë procese të trurit duke ndikuar në mënyrën se si truri e përcepton një informacion. Stadet e konsumimit të alkoolit janë:

Euforia – Kjo është faza e parë kur alkooli hyn dhe afekton trurin, duke rritur sasinë e dopaminës- hormonit që sjellë një ndjenjë kënaqësie.

Depresioni dhe humbja e memories – në momentin kur sasia e alkoolit prezent në gjak kalon 0.005 ml, indet e trupit fillojnë të absorbojnë një sasi më të madhe të tij, me ç’rast euforia kalon në depresion.

Eksitim – në këtë fazë, kur sasia e alkoolit në gjak veqse ka kaluar 0.09 deri 0.25 ju jeni zyrtarisht të dehur. Lobi oksipital, temporal dhe frontal janë përgjegjës për simptomat që përjetohen gjatë kësaj faze siç janë: të pamurit e mjegulltë, vështirësi në shqiptimin e fjalëve dhe mungesë kontrolli.

Konfuzion – Në këtë fazë preket cerebellumi. Ju do të keni nevojë për ndihmë për të qëndruar në këmbë ose për të ecur. –  Shkruan NorthËesternMedicine, transmeton Gazeta Express.

Koma – Kur alkooli arrinë vlerën 0.35 në gjak, ju jeni të rrezikuar të kaloni në komë- një gjendje e pavetëdijshme e trurit dhe bllokim i të gjithë mekanizmave motorikë.

Vdekja – sasia e alkoolit në gjak mbi 0.045 mund të çojë në vdekje, pasiqë organizmi juaj është plotësisht i helmuar dhe truri nuk arrinë ta kontollojë këtë gjendje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Ky ilaç shëron shpejt depresionin

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

Mësojuani fëmijëve këto 5 gjëra kur janë të vegjël, që ata të jenë të lumtur të rritur

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

ICT Awards 7 viziton Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike-Mekatronikë në Universitetin e Prishtinës

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Arsyet pse nuk preferohet të flini me telefon pranë trupit

Arsyet pse nuk preferohet të flini me telefon pranë trupit

Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

Hulumtuesit gjejnë një mënyrë për të mësuar se me kë keni komunikuar në Messenger

Skype sjell videot HD në ueb

Skype sjell videot HD në ueb

Depresioni post-natal tek meshkujt

Depresioni post-natal tek meshkujt

Apple ka planifikuar një pajisje të realitetit të shtuar në 2020

Apple ka planifikuar një pajisje të realitetit të shtuar në 2020

Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome

Miliona përdorues të Windows 7 në rrezik nga një problem sigurie në Chrome