Si ndihmojnë proteinat në procesin e humbjes së kilogramëve

08.04.2018 20:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ndihmojnë proteinat në procesin e humbjes së kilogramëve

Proteinat marrin pjesë pothuajse në të gjitha proceset në trupin tonë,andaj duhet patjetër t’i fusim në organizëm në sasi të mjaftueshme.

Trupi ka nevojë për proteina për ndërtimin dhe rigjenerimin e muskujve, flokëve dhe thonjve dhe ato marrin pjesë në krijimin e hemoglobinës, e cila qarkullon oksigjenin në trup, tranmseton Telegrafi.

Hulumtime të reja nutristike flasin për rëndësinë e konsumimit të rregullt të artikujve të pasur me proteina për mënyrë të shëndetshme dhe cilësore të jetës, posaçërisht gjatë dietave reduktuese.

Shumica e njerëzve fillojnë të humbin tepricën e kilogramëve kur shtojnë marrjen e proteinave, sepse organizmit i nevojitet më shumë kohë që t’i zbërthejë, t’i tretë dhe t’i shfrytëzojë.

Thënë me fjalë të zakonshme, kur fillojmë marrjen e proteinave zgjatet ndjenja e ngopjes, ndërsa me këtë spontanisht vjen deri te futja e zvogëluar e ushqimit tjetër në organizëm, posaçërisht të hidrokarbureve.

Efekti i këtillë nuk mund të arrihet me marrjen e hidrokarbureve të thjeshta dhe të yndyrave.

Ushqimi me pjesëmarrje të proteinave prej 20 deri 30 për qind në raport me marrjen e tërësishme energjike mund të përshpejtojë metabolizmin dhe bashkë me humbjen e 80 deri 100 kalorive e më shumë në ditë në krahasim me ushqimin me pjesëmarrje të ulët të proteinave!

Ushqimi do të duhej të jetë i përbërë prej 20 deri 30 për qind proteina, 30 deri 35 për qind yndyra dhe deri në 40 për qind hidrokarbure.

Regjimi i tillë i ushqimit i plotëson të gjitha nevojat e organizmit dhe e furnizon me mjaft energji për aktivitete fizike.

Artikujt të pasur me proteina

Quark (djathë i freskët dhe i butë i pasur me proteina dhe me pjesëmarrje të ulët të yndyrave), djathë i payndyrë, qumësht, jogurt, hirrë, mish tul pule apo gjel deti, peshk, vezë, fruta arrore, bishtajore etj., janë burim natyral dhe i dobishëm i proteinave.

Te zgjedhja e hidrokarbureve është me rëndësi të merrni këta artikuj të rekomanduar: pemë dhe perime dhe drithëra integrale dhe bishtajore.

Njësoj e rëndësishme është edhe të zgjidhni me kujdes yndyrat: vajra të ftohtë të presuar (vaj ulliri), peshk të yndyrshëm të kaltër, salmon, arra, bademe, fara chia etj., të cilat janë burime yndyrash më të rekomanduara që organizmit dhe shëndetit tonë i bëjnë mirë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google investon 22 milion dollarë në sistemin operativ të telefonëve të thjeshtë Nokia

Google investon 22 milion dollarë në sistemin operativ të telefonëve të thjeshtë Nokia

Ish-banori i “Big Brother” bëhet baba për herë të parë, zbulon emrin e vajzës

Ish-banori i “Big Brother” bëhet baba për herë të parë, zbulon emrin e vajzës

Munishi: Belgjika nuk do të guxojë më të luajë ndeshje sikurse kjo me Japoninë

Munishi: Belgjika nuk do të guxojë më të luajë ndeshje sikurse kjo me Japoninë

Imazhet që shënuan javën në botë (Foto)

Imazhet që shënuan javën në botë (Foto)

Po TI, cila vajzë je në shoqërinë tënde?

Po TI, cila vajzë je në shoqërinë tënde?

Spanja nuk i beson Hierros, zbulohen tre alternativat që mund ta zëvendësojnë spanjollin

Spanja nuk i beson Hierros, zbulohen tre alternativat që mund ta zëvendësojnë spanjollin

Dieta me një vakt të vetëm në ditë, a funksion

Dieta me një vakt të vetëm në ditë, a funksion

WhatsApp ka një opsion të ri që mund të shmangë bisedat e bezdisshme në grup

WhatsApp ka një opsion të ri që mund të shmangë bisedat e bezdisshme në grup

Meghan Markle nuk e zgjodhi rastësisht këtë kostum në homazhet e Princeshë Dianës, çfarë fshihet pas tij?

Meghan Markle nuk e zgjodhi rastësisht këtë kostum në homazhet e Princeshë Dianës, çfarë fshihet pas tij?

Bylbyl Sokoli: Japonezët gjithmonë luajnë futboll të hapur dhe kjo i kushtoi me humbje

Bylbyl Sokoli: Japonezët gjithmonë luajnë futboll të hapur dhe kjo i kushtoi me humbje

U thye në mes për të nxjerrë të pasmet, Ilda 'sherr' me komentueset

U thye në mes për të nxjerrë të pasmet, Ilda 'sherr' me komentueset

Belgjika në çerekfinale pas eliminimit të Japonisë me rikthim sensacional

Belgjika në çerekfinale pas eliminimit të Japonisë me rikthim sensacional

Spotify gati një aplikacion “Lite” për Android

Spotify gati një aplikacion “Lite” për Android

Djemtë e trashë do të bëhen meshkuj impotentë?

Djemtë e trashë do të bëhen meshkuj impotentë?

E kishin ngacmuar gjithmonë në shkollë, adoleshentja shfaqet në mbrëmjen e maturës e eskortuar nga 120 motoçiklistë (Video)

E kishin ngacmuar gjithmonë në shkollë, adoleshentja shfaqet në mbrëmjen e maturës e eskortuar nga 120 motoçiklistë (Video)

Dafina publikon këngën e re, shfaqet shumë seksi në videoklip

Dafina publikon këngën e re, shfaqet shumë seksi në videoklip