Si ndërhyri Izetbegoviq i BeH-së kur u përmend Kosova në Beograd

06.12.2017 22:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ndërhyri Izetbegoviq i BeH-së kur u përmend Kosova në Beograd

Anëtari boshnjak i Kryesisë së Bosnjë e Hercegovinës Bakir Izetbegoviq e ka relativizuar sot qëndrimin që e kanë paraqitur kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe kryesuesi i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës Dragan Çovoq.

Zyrtari serb nga Bosnja Çoviq në konferencën për shtyp në Beogard tha se Sarajeva lidhur me çështjet e brendshme të Serbisë do të harmonizohet me qëndrimet e Beogradit.

Duke folur për këtë harmonizim, Aleksandar Vuçiq, kryetari i Serbisë, tha se lidhur me Kosovën, Bosnja e Hercegovina do të ketë qëndrim të njëjtë sikur dhe Serbia, gjithnjë derisa Serbia të mos marrë një qëndrim tjetër, transmeton Koha.net.

Vuçiq, sipas gazetës “politika” të Beogradit, shtoi se ky është qëndrim i Kryesisë së Bosnjë e Hercegovinës dhe se nuk bëhet fjalë vetëm për qëndrimin e anëtarit serb të këtij trupi.

Izetbegoviq më pas ndërhyri për fjalët që i tha anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës Dragan Çoviq lidhur me harmonizimin politik Sarajevë- Beograd:

“Politikën ndërkombëtare do ta udhëheqin këta tre burra (anëtarë të Kryesisë së B e H-së) dhe ajo do të zhvillohet në Sarajevë . Natyrisht se ne do të marrim para sysh qëndrimet e vendeve fqinje, sepse jetojmë me Serbinë, jetojmë me Kroacinë ashtu si jetojmë edhe me BE-në nga kemi marrë detyrime për procesin e integrimit. Por, qëndrimi imi është se politika e jashtme zhvillohet në Bosnjë e Hercegovinë dhe unë e kam lutur Çoviqin që këtë ta paraqesë si qëndrim të vetin dhe jo si qëndrim të Presidencës”.

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk mbeti indiferent ndaj këtyre fjalëve dhe u përgjigj me dykuptimësinë e tij tashmë të njohur:

“Ja, kështu po iu duket të gjithëve. Unë e kam cituar atë që e kam dëgjuar gjatë bisedave zyrtare, por kështu po duket të jetë edhe rreth Kosovës”, ka thënë Vuçiq.

Mediet serbe që kanë raportuar nga kjo ngjarje nuk kanë ngurruar ta quajnë skandal ndërhyrjen e Izetbegoviqit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Hoxhaj i përgjigjet deputetes Kusari-Lila: Nuk ka zgjedhje sivjet

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Polemika në SHBA në ditën e funeraleve të viktimave në Florida

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Aksident i rëndë në Prishtinë, 5 të lënduar

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Pas kërkesës së Haradinajt, Kryesia e Kuvendit mblidhet nesër për të caktuar seancën e demarkacionit

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Paralajmërohet rritje e rasteve të fruthit në Evropë

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Mungesa e kuorumit mban peng punën e Kuvendit

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Haradinaj: Të rrëzohen shtëpitë në Hade

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Qeveria e ka gati projektligjin e ri, seanca për demarkacionin mbahet të enjten

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haradinaj: Kërkesat e SBASHK-ut janë obligim moral, por kërkojnë kohë

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Haxhiu: Tre Kandidatë të Komisionit të Jurisprudencës pa Përvojën që e Kërkon Ligji

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Qeveria do ta mirëpriste përfshirjen e opozitës në dialogun me Beogradin

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Rama zmbrapset pas reagimeve: Presidentin mbarëkombëtar vetëm e imagjinova

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Miratohet ndryshimi dhe plotësimi i projektligjit për demarkacionin

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kuvendi për demarkacionin mblidhet të enjten

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kurti: Procesi ndaj aktivistëve të dënuar të VV-së është ndjekje politike

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut

Kryeministri nis takimin me përfaqësuesit e SBASHK-ut