Shuma marramendëse që Serbia ka shpenzuar për lobim kundër Kosovës

28.04.2018 11:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shuma marramendëse që Serbia ka shpenzuar për lobim kundër Kosovës

Sipas të dhënave të SHBA, qeveria serbe ka paguar gjithsej 800,000 dollarë nga 2006 në 2008 për Barbur, Griffith dhe Rogers. Me një grup prej “Tridhjetë pikash strategjike”, kontrata u nënshkrua në vitin 2008, për 42,000 dollarë në muaj, ose një total prej rreth një milion dollarë, të paguara gjatë angazhimit.
Tre vjet më vonë, është nënshkruar një kontratë me të famshmen “Podesta Group” 100,000 dollarë në muaj, ose në total prej 900,000 dollarë të paguara, transmeton lajmi.net.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq megjithatë vuri në dukje se “Podesta” vetëm disa muaj më vonë nënshkroi kontratë me Prishtinën, për sic thotë ai, të punonte drejtpërdrejtë kundër interesave të Serbisë.

Drejtori ekzekutiv i Shoqërisë së Lobimit të Serbisë, Zoran Domazet ka thënë se Prishtina filloi lobimin shumë herët, se ata kishin lobistë profesionistë dhe të vazhdueshëm, rrethanat gjeopolitike të të cilave kishin shkuar keq. Prandaj, sipas tij, Serbia ka një hapësirë ​​të ngushtë për operacionin tani:

“Megjithatë, vendi ynë duhet të investojë në lobim për të përmirësuar pozicionin e tij, para së gjithash në Amerikë. Lobimi zakonisht bëhet përmes donacioneve të Partisë Republikane dhe Demokratike dhe kontakteve me kongresmenët”, ka thënë ai.

Kujtojmë, se Serbia ka filluar lobimin intensiv kundër Koosvës qe 10 vjet, dhe tani ka marrë masa urgjente për të lobuar në ato vende që nuk e kanë njohur, por edhe në ato vende që e kanë njohur pavarësisë e Kosovës, për të tërhequr njohjen. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

MTI-ja urdhëron largimin e lodrës “SLIME” nga tregu i Kosovës

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Marrëveshja e Ministrisë së Bujqësisë me USAID-in siguron 3.8 milionë euro për sektorin e bujqësisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë

Rrëfimi për vrasjen në Gjakovë: Ish-dhëndëri na e mbyti të bijën dhe mbesën në pragun e shtëpisë