Shuarja e mediave, pasojë e mungesës së transparencës financiare 

10.09.2019 16:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shuarja e mediave, pasojë e mungesës së transparencës financiare 

Mënyra e funksionimit dhe e shuarjes së televizionit 1TV, por edhe e disa mediave tjera, në veçanti e portaleve që pretendojnë se kryejnë veprimtari gazetareske, ka ngritur sërish nevojën për ndërmarrjen e masave për vendosjen e rregullit në sferën mediatike.

Televizioni 1TV, të enjten e kaluar, përfundimisht ka ndërprerë transmetimet pas funksionimit njëvjeçar të përcjellë me skandale jo të pakta. Në fakt, në opinion përflitej se drejtuesit e kësaj media përmes shantazheve të ndryshme siguronin burime financimi, ndërkohë që drejtori joformal, Bojan Jovanovski, publikonte në vazhdimësi fotografi me drejtuesit më të lartë shtetërorë dhe me kryeprokuroren speciale, Katica Janeva. Në rastin “Reketi”, Jovanovski paraqitet si dyshuari kryesor në zhvatjen e 1.5 milion euro nga afaristi, Orce Kamçev.

Denoncime të ngjashme ka pasur edhe afaristë të tjetër, por ende nuk janë bërë të ditur për opinionin.

Njohësit e çështjeve të mediave, thonë se mediat gjatë funksionimit të tyre duhet të kenë pronësi të qartë, sikur edhe burime të financimit që të mos vijnë në situatë sikur në rastin me 1TV.

“Konsideroj se në përgjithësi për funksionimin e drejtë të një media me rëndësi është që të ketë pronësi transparente dhe burime transparente të financimit. Sikur kjo të respektohet konsideroj se gjasat për të funksionuar si media janë të garantuara. Çdo shoqëri demokratike ka nevojë për media të pavarura dhe profesionale, pasi janë vendimtare në përcjelljen e fjalën së lirë dhe forcimin e demokracisë”, thotë Dragan Sekullovski nga Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë.

Ai thotë se gjendja në rastin konkret nuk është aspak e mirë pasi shumë gazetarë e punonjës të tjerë kanë mbetur në rrugë.

“Shuarja e mediave është mesazh i keq për gjendjen në sferën e informimit. Kjo reflektohet edhe te punonjësit, pasi të gjithë ata mbeten pa punë. Shumë prej tyre as që kanë qenë të vetëdijshëm, kjo mund të ndodhë dhe tani kanë mbetur nën mëshirën e mediave tjera, nëse do t’i marrë ose jo dikush në punë”, thotë Sekullovski.

Duke komentuar rastin me televizionin 1TV, Fejzi Hajdari, drejtues i gazetës “Lajm”, thekson:

“Mendoj se mbyllja e çdo mediumi në parim është humbje për demokracinë dhe lirinë e mediave në çdo vend, mirëpo në rastin e 1TV një vlerësim më i kompletuar mund të jepet vetëm pasi të zbardhen dyshimet për pronarin e kësaj media, që siç dihet ndodhet në paraburgim”, thotë Hajdari.

Ai thotë se gjendja me mediat në Maqedoninë e Veriut ka ndryshuar në krahasim me periudhën e qeverisjes së Nikolla Gruevskit, por jo në nivelin e dëshirueshëm, pasi siç thotë, ende media që ai drejton po paditet në instancat gjyqësore nga partia shqiptare në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI).

“Në përgjithësi kemi një përmirësim sa i përket qasjes së qeverisë në krahasim me qeverinë e mëparshme, por bëhet fjalë për përmirësim që nuk është në nivelin që pritnim, apo aq sa ka nevojë, sipas standardeve evropiane. Këtu do të përmendi rastin me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti, i cili pasi ka humbur kontestin gjyqësor kundër gazetës ‘Lajm’ në Gjykatën Themelore dhe në atë të Apelit, rastin e ka ankimuar në Gjykatën Supreme. Pikërisht për shkak të presioneve dhe kërcënimeve, gazeta ‘Lajm’, ishte pjesë e raportit e Departamentit amerikan të Shtetit për fjalën e lirë”, thotë Hajdari.

Ndryshe, gjendja me mediat në Maqedoninë e Veriut në vazhdimësi ka nxitur diskutime për shkak të presioneve në periudhën e qeverisjes së Nikolla Gruevskit, duke e radhitur vendin në grupin e shteteve me liri të kufizuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shuarja e mediave, pasojë e mungesës së transparencës financiare 

Shuarja e mediave, pasojë e mungesës së transparencës financiare 

Koordinatori Hoti dhe Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka diskutojnë për Garën Nacionale në Sport

Koordinatori Hoti dhe Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka diskutojnë për Garën Nacionale në Sport

Thaçi në Kyotos të Japonisë, flet për mundësinë e bashkëpunimit mes Prizrenit dhe këtij qyteti

Thaçi në Kyotos të Japonisë, flet për mundësinë e bashkëpunimit mes Prizrenit dhe këtij qyteti

Zyrtarët e shtetit braktisin zyrat, vihen në kërkim të votave

Zyrtarët e shtetit braktisin zyrat, vihen në kërkim të votave

ATK inkasoi mbi 335 milionë euro për tetë muaj

ATK inkasoi mbi 335 milionë euro për tetë muaj

OAK kërkon reagim më të shpejtë nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës

OAK kërkon reagim më të shpejtë nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës

Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

Zgjedhjet e 6 tetorit: Në garë 20 parti, 4 koalicione dhe 1070 kandidatë për deputetë

KQZ certifikon të gjitha subjektet garuese në zgjedhjet e 6 tetorit

KQZ certifikon të gjitha subjektet garuese në zgjedhjet e 6 tetorit

Plagosja e një personi me armë në Prishtinë – policia jep detaje

Plagosja e një personi me armë në Prishtinë – policia jep detaje

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

SBASHK kërkon nga MASHT-i të merr masa për mbylljen e gjashtë shkollave në Kamenicë

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

Grupi i mjekëve amerikanë: Ndalni menjëherë cigaret elektronike

KQZ certifikon PDK-në, LDK-në dhe koalicionin PSD-AAK

KQZ certifikon PDK-në, LDK-në dhe koalicionin PSD-AAK

Haradinaj takohet me ambasadorin norvegjez, e njofton  për proceset politike në vend

Haradinaj takohet me ambasadorin norvegjez, e njofton për proceset politike në vend

“Dialogu me Serbinë i rëndësishëm, pas zgjedhjeve Kosova të ketë Qeveri me kredibilitet”

“Dialogu me Serbinë i rëndësishëm, pas zgjedhjeve Kosova të ketë Qeveri me kredibilitet”

Prokuroria ngriti 46 aktakuza për 24 orë

Prokuroria ngriti 46 aktakuza për 24 orë