Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

09.05.2020 12:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Posta e Maqedonisë në Ditën e Evropës ka lëshuar një pullë postare në mirënjohje për Kroacinë, presidenca e së cilës me Bashkimin Evropian ka dhënë një kontribut të madh në vendimin që Maqedonia të filloj negociatat me Brukselin, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sidoqoftë, ato bën një gafë të madhe sepse pulla u shtyp me hartën e “Kroacisë së Madhe” të Ante Paveliq, domethënë shtetit të pavarur të Kroacisë si bashkëpunëtor nazist.

Harta kroate e vizatuar në markë nuk përfaqëson kufijtë e vendit, por është një hartë e shtetit të pavarur të Kroacisë, një krijim kuislingë, drejtuesit e së cilës janë drejtpërdrejt përgjegjës për vuajtjet e më shumë se një milion njerëzve.

Dizajnerët skicuan hartën e regjimit të kukullës së “Ustashve”, e cila në pretendimet e saj përfshinte territoret e Bosnjës dhe Hercegovinës së sotme dhe një pjesë të Serbisë dhe Malit të Zi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Rimëkëmbja ekonomike e Kosovës pas pandemisë

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Vuçiq i kundërpërgjigjet Kurtit

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Peticion kundër testit të maturës, prindërit propozojnë modelin e Shqipërisë

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor

Ambasadori Orlando: T’i hapim rrugën e integrimit në BE të Ballkanit Perëndimor

Apostolova: Bashkimi Evropian po synon t’i ndajë mbi 160 milionë euro për Kosovën

Apostolova: Bashkimi Evropian po synon t’i ndajë mbi 160 milionë euro për Kosovën

Osmani: Vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malajt thërret ndërgjegjen tonë për ta zbardhur rastin enigmatik

Osmani: Vrasjes së Ilir Konushevcit dhe Hazir Malajt thërret ndërgjegjen tonë për ta zbardhur rastin enigmatik

Mustafa në Ditën e Evropës: Kosovarët, të vetmit të diskriminuar

Mustafa në Ditën e Evropës: Kosovarët, të vetmit të diskriminuar

Ministria e Shëndetësisë: Po shqyrtojmë lehtësimin e masave para 18 majit

Ministria e Shëndetësisë: Po shqyrtojmë lehtësimin e masave para 18 majit

Konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”

Konflikti i armatosur në “Lagjen e Trimave”

E mundurë testi i maturës të mbahet në qershor

E mundurë testi i maturës të mbahet në qershor

Mbi katër milionë, numri i të infektuarve me coronavirus

Mbi katër milionë, numri i të infektuarve me coronavirus

Ministra e Shëndetësisë po e analizon lehtësimin e masave ndaj pandemisë

Ministra e Shëndetësisë po e analizon lehtësimin e masave ndaj pandemisë

Si do të ndahen nga 300 euro shtesë për punëtorët shëndetësorë?

Si do të ndahen nga 300 euro shtesë për punëtorët shëndetësorë?

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Përplasen keq këshilltarët e Osmanit dhe Thaçit

Përplasen keq këshilltarët e Osmanit dhe Thaçit