Shtyhen zgjedhjet e PDK’së në Pejën e rivalëve Xhavit Haliti e Adem Grabovci

13.05.2019 21:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtyhen zgjedhjet e PDK’së në Pejën e rivalëve Xhavit Haliti e Adem Grabovci

Dy degët “problematike” të PDK-së, Drenasi dhe Peja ende nuk kanë mbajtur Kuvendin. Veseli nuk flet për kandidaturën e tij si kryeministër.

Prej të gjitha degëve të PDK-së, vetëm dy nga to tyre ende nuk kanë zgjedhur strukturat e reja drejtuese.

Janë dy degë problematike; Peja dhe Drenasi.

Megjithëse ishte paraparë që zgjedhjet në këtë komunë të Drenicës të mbaheshin me 9 maj, ato janë shtyer për dhjetë ditë.

Në Drenasin, që është bastion i PDK-së, ka përçarje pasi tre kandidatë janë në garë.

Telashe të mëdha ka edhe në degën e PDK-së, ku shihet një rivalitet mes grupit të Xhavit Halitit dhe atij të Adem Grabovcit.

Por, këto probleme nuk po i sheh si të rëndësishme nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi.

Përleshje pati edhe në Podujevë, megjithëse në fund Naim Fetahu u zgjodh kryetari i PDK në këtë qytet.

E përçarje pati edhe në Ferizaj, Gjilan e Skenderaj.

Sidoqoftë, Krasniqi zgjedhjet në PDK i ka cilësuar si demokratike.

Megjithëse ende nuk ka kandiduar zyrtarisht, shefi i deputetëve të PDK-së, thotë se Kadri Veseli ka përkrahjen e degëve për të qenë kryetar edhe për një mandat.

E Veseli ka disa javë që po përmendet nga zyrtarët e PDK-së si kryeminsitër i ardhshëm i Kosovës.

Për këtë çështje ende nuk është deklaruar i pari i Kuvendit.

As këtë të hëne, ai nuk dha ndonjë përgjigje të qartë nëse do të kandidojë për kryeminsitër në zgjedhjet e ardhshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria tërheq nga miratimi projektligjin për rajonin e Ohrit

Qeveria tërheq nga miratimi projektligjin për rajonin e Ohrit

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

Refuzohet kërkesa për lirimin e Tomor Morinës, avokati beson në epilog pozitiv

Refuzohet kërkesa për lirimin e Tomor Morinës, avokati beson në epilog pozitiv

U kap me drogë, pranga, fishekë dhe sprej – një muaj paraburgim

U kap me drogë, pranga, fishekë dhe sprej – një muaj paraburgim

Për 72 orë, 89 aktakuza kundër 106 personave

Për 72 orë, 89 aktakuza kundër 106 personave

I refuzohet kërkesa për lirim ish-pjesëtarit të UÇK-së që u arrestua në Shkup

I refuzohet kërkesa për lirim ish-pjesëtarit të UÇK-së që u arrestua në Shkup

Në QKUK fillon vlerësimi i rrezikshmërisë në punë

Në QKUK fillon vlerësimi i rrezikshmërisë në punë

Hoxha në ekspozitën që sjell kujtime për 1024 fëmijët e vrarë nga serbët

Hoxha në ekspozitën që sjell kujtime për 1024 fëmijët e vrarë nga serbët

Haradinaj: S’kam akoma ftesë nga presidenti, kam ftuar partnerët e kaolicionit nesër në takim

Haradinaj: S’kam akoma ftesë nga presidenti, kam ftuar partnerët e kaolicionit nesër në takim

Konsultat e presidentit nën thirrjet për caktimin e datës së zgjedhjeve

Konsultat e presidentit nën thirrjet për caktimin e datës së zgjedhjeve

Prokuroria e Shtetit hesht ndaj shkeljeve të ZRRE-së

Prokuroria e Shtetit hesht ndaj shkeljeve të ZRRE-së

Klopp jep një lajm të mirë për Shaqirin

Klopp jep një lajm të mirë për Shaqirin

AAK ia mori Naim Bazajn PDK-së, tash partia e Kadri Veselit i “hakmerret” partisë së Haradinajt

AAK ia mori Naim Bazajn PDK-së, tash partia e Kadri Veselit i “hakmerret” partisë së Haradinajt

Prokurori i Gjilanit blen viagra online, kërkon t’i dërgohet në zyre

Prokurori i Gjilanit blen viagra online, kërkon t’i dërgohet në zyre