Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

02.04.2020 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se një person sot ka rezultuar pozitiv me koronavirus.

Sipas njoftimit, sot janë testuar 58 pacientë të dyshimtë nga Klinika Infektive dhe Klinika e Pulmologjisë, ku një prej të cilëve ka rezultuar pozitiv.

Njoftohet se pacientja e infektuar është nga Korisha e Prizrenit. Ndërkaq IKSHPK thotë se do të hulumtohen të gjitha kontaktet dhe do të testohen.

“Do të hulumtohen të gjitha kontaktet dhe të testohen. Në këtë situatë vetëdija dhe ndihma e juaj është e domosdoshme. Mbani distancë nga tjetri. Reduktoni daljet veç në raste emergjente. Ndiqni rekomandimet nga Ministria e shëndetësisë dhe Instituti kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës”, thuhet në njoftim.

Sipas IKSHPK-së nëse njerëzit nuk iu përmbahen masave të rekomanduara më herët nga MSh dhe IKSHPK për qëndrim në shtëpi, respektim të masave higjienike dhe të distancimit social, atëherë rrezikohet përhapje komunitare.

Deri sot në Kosovë janë konfirmuar 126 raste të infektuar me koronavirus, ndërkaq 10 persona janë shëruar dhe një person ka vdekur si pasojë e infektimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Papastërti e ftohtë në karantinë, ja si ishte mbrëmë në Qendren e Studentëve

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Veseli: Sektori i teknologjisë informative është dëshmiar i dobishëm gjatë pandemisë dhe ka potencial të madh zjvillimor

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Prokuroria: Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist ndaj D.D

Ndaj dy personave  paraburgim për dhunë në familje

Ndaj dy personave paraburgim për dhunë në familje

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

New York Times: SHBA në pjesën më të madhe ka qëndruar e ‘heshtur’ ndërsa Kina është rritur në mënyrë dramatike në ushtri

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Vëllai i burrit që u vra sot: U qëllua pas shpinës, la 8 fëmijë dhe gruan

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i autostradës kyçja Prizren veri – kyçja Suharekë

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

Vetëvendosje ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese komentet e Grupit Parlamentar, si përgjigje ndaj atyre të presidentit Hashim Thaçi më 23 mars

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

E tmerrshme, disa persona abuzojnë me një qenush

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor